Češi tenhle univerzální čistič a bělič prádla neznají
Trochu pěny a bílé prádlo bude sněhobílé. Trochu pěny a odpad vyčištěný. Koupelna jako nová. Biologicky odbouratelný prášek, který je v domácnosti opravdu zázrak. Jenže je docela málo známý, což je velká škoda.
Zažrané skvrny na prádle, skvrny v koupelně nebo kuchyni? Tohle všechno zvládne bílý krystalický prášek, který seženete v každé drogerii.
Při manipulaci s ním musíte být trochu opatrní, ale jinak je úplně neškodný. Biologicky odbouratelný. Velmi zjednoduší úklid a dá se použít na vícero frontách.
Kdy je tento bílý prášek nebezpečný?
Vezměte si rukavice, protože bílý prášek je při své reakci velmi horký a zásaditý. Jde o směs uhličitanu sodného a peroxidu vodíku. Pokud se dostane do kontaktu s horkou vodou, začne se rozzkládat a uvolňovat aktivní kyslík. To je zázrak, který bělí a čistí.
Perkarbonát sodný na prádlo
Dejte dvě lžíce perkarbonátu do kbelíku, nalijete litr horké vody a vložíte do vznikající pěny prádlo. Nedotýkejte se ho, natlačte ho tam například lžící. Nechte minimálně 30 minut působit, můžete klidně i přes noc. Ráno prádlo vložte do pračky tak, jak je. Vyperte v klasickém programu, na který jste zvyklí.
Tento způsob prádlo i dobře desinfikuje. Na bílé prádlo je toto nejlepší vychytávka, která předčí i drahé bělící přípravky.

Perkarbonát na skvrny
Z prášku a vody můžete udělat hustou pastu, asi na konzistenci zubní pasty, a přiložit na skvrny všeho druhu. Opět pracujte v rukavicích. Voda, kterou pastu ředíte, by měla mít asi 60 °C, tato látka reaguje jen s teplou vodou.
Perkarbonát sodný na skvrny v koupelně a kuchyni
Podobně touto pastou můžete potřít zašlé povrchy v koupelně nebo v kuchyni. Nechte působit minimálně půl hodiny, raději však déle. Pak klasicky spláchněte čistou vodou a vyčistěte.
Perkarbonát sodný na čištění odpadu
Nasypejte ho do odpadu a pak zalijte horkou vodou. Působí podobně jako ostatní čističe, jen je biologicky odbouratelný.
Rozhodně je tento prášek zlatem pro domácnost.
Perkarbonát pálí a leptá
Při chemické reakci, která nastává může dojít ke dvěma poraněním, byť nejsou tak dramatická jako například při styku s kyselinami a louhem. Chemická reakce uvolňuje teplo, tedy se můžete popálit. Nevdechujte páry a nesahejte do pěny, která stále reaguje, mohlo by dojít k zarudnutí a podráždění pokožky.
Když chemická reakce ustane, je manipulace s chemikálií již bezpečná.