Vaše kytky právě píšou inzerát: Hledám nový domov, bez průvanu a stresu
Místo svěže zelených listů vás čeká pohled na suché okraje. Takový výhled dokáže potrápit. Nebo dokonce naštvat. Zvlněné listy vámi opečovávaných pokojových rostlin vypadají bídně. Nabízí se otázka, proč vám přes noc začaly usychat pokojovky. A my teď společně přijdeme této záhadě na kloub.
Pozor na teplotní výkyvy
Zatímco přes den sluneční paprsky vzduch i listy vašich květin ohřejí, během noci teploty klesnou. Vznikne šokový moment – teplotní fluktace, která může mít za následek drobné změny ve struktuře listu. Je to na vás moc odborné? Tak to zjednodušíme.
Při poklesu teplot dochází ke vzniku drobných prasklinek. Ty musí rostliny během noci zacelit. Co je výsledkem? Listy se po ránu „tváří“, jako by se začaly kroutit. A mohou uschnout.
Málo vlhkosti
Suchý vzduch. Klimatizace. Topné těleso. Tohle všechno napomáhá k vysychání. Přitom si to kolikrát neuvědomujeme. Nízká vlhkost bývá nejčastější příčinou křupavých špiček listů. A svinutých okrajů. Řešení je ale velmi jednoduché – pravidelně listy roste. Ráno i večer. Nebo je postavte na misky s kamínky a vodou.
Zálivka
Zálivka je mnohdy kamenem úrazu. Někdo zalévá málo, někdo zase moc. Chce to najít onen zlatý střed, díky kterému budou spokojené vaše pokojovky a ve výsledku i vy. Pokud zaléváte málo, nebo třeba jen po povrchu, pak zbytek noci probíhá v suchu. A to je špatně.
Ale pozor. Pokud zaléváte moc, voda nemá kam uniknout. Tehdy vzniká přemokření. A správně tušíte, že i to je špatně. Obě situace rostlinám škodí. Proto se naučte zalévat ráno – voda se během dne stihne vstřebat a noc bude „v suchu“.
Noční průvan
Spíte s pootevřeným oknem? I tady může být zakopaný pes. Noční průvan totiž dělá jednu nežádoucí věc – ochlazuje listy a zvyšuje odpar vody. Díky tomu rostlina ztrácí více vody, nežli dokáže nahradit. Díky tomu začíná vadnout a zasychat.
Škůdci, kteří v noci nespí
Vy možná v noci spokojeně spíte a sníte. Ale jsou tvorové, kteří jsou nejaktivnější právě v noci. Mluvíme třeba o sviluškách nebo třásněnkách. Libují si v sání rostlinných šťáv, což se ráno může projevit právě tak, že se vám naskytne výhled na suché či flekaté listy. Podívejte se na spodní stranu listů – možná tyhle malé potvůrky odhalíte.
Umělé světlo
Možná tomu nebudete věřit, ale i rostliny mají svůj biorytmus. Zní to bláznivě? Právě že vůbec ne. Máte-li květiny třeba v obýváku, kde přes noc necháváte svítit, narušujete tím jejich přirozený temný cyklus. Stejně jako vy si i vaše pokojové rostliny během noci zaslouží odpočívat. Ne zmatkovat, což může vést ke stresu. A ten se může projevit zasycháním.
Tvrdá voda
Máte doma tvrdou vodu? Pokud s ní dlouhodobě zaléváte pokojovky, začne se v substrátu hromadit vápník a sůl. Tahle dvojice stahuje vlhkost z kořenového okolí. Během noci, kdy je rostlina neaktivní, je účinek ještě výraznější. Kořeny jsou vystaveny dehydrataci a listy vadnou.