Boeing 737 Max se po nehodách vrací do provozu

Boeing 737 Max se po nehodách vrací do provozu

Foto: Andreas Zeitler / Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Problémové letadlo. Přesně tak by se dalo označit letadlo Boeing 737 Max. Hlavní důvodem, proč čtvrtá generace legendárního letounu Boeing snese tohle označení je fakt, že způsobilo už několik velmi vážných smrtelných nehod.

Důvod stažení letadla z provozu

Měl to být výborný letoun, firma na něj obdržela několik objednávek. Ovšem opak byl pravdou. Na základě faktu, že se letadlo stalo součástí dvou smrtelných nehod v horizontu pěti měsíců, muselo být z běžného provozu staženo. Staženo bylo od roku 2019. 

Tragické nehody v krátkém časovém horizontu

K nehodám Boeingu 737 Max došlo v roce 2019, zemřelo při nich 346 cestujících a členů posádky. Jednalo se konkrétně o nehody letu Lion Air 610, který se odehrál 29. října 2018, následované havárií letu 302 společnosti Ethiopian Airlines 10. března 2019. Následně byl provoz letounu v prosinci 2019 přerušen a obnoven byl až v květnu 2020, avšak v mnohem nižší míře a s novým zaměřením na bezpečnost a kvalitu pracoviště. Jedním ze zvláštních problémů, které odsoudily oba lety k záhubě, byl software známý jako Maneuvering Characteristics Augmentation System neboli MCAS, který byl navržen tak, aby zabránil pádu letadla ve velmi specifických situacích při vzletu. 

Boeing 737 Max se vrací do provozu

Po všech problémech se Boeing 737 Max opět vrací do provozu. Konec téměř dvouletého zákazu znamená, že Boeing může začít dodávat svým zákazníkům nevyřízené zakázky v podobě letadel. Smrtelná havárie a následná vyšetřování však společnost donutila přehodnotit svou kulturu bezpečnosti. Vrací se v době, která je pro letecký průmysl zcela nejistá. Krize Covidu 19 přivedla letecký průmysl na pokraj finančního krachu a všechny hlavní letecké společnosti zaznamenaly historické ztráty. Tato skutečnost neminula i samotný Boeing, který byl nucen propustit velké množství zaměstnanců. Je tedy otázkou, jak se Boeingu a především modelu 737 Max bude v provozu dařit.

Reklama
Zdroj článku:
theverge.com
Reklama