„Rezignuj, nebo skoč tady z té skály,“ vyzval temperamentní bratr prezidenta Beneše před třetím odchodem do exilu

„Rezignuj, nebo skoč tady z té skály,“ vyzval temperamentní bratr prezidenta Beneše před třetím odchodem do exilu

Foto: Public domain (neznámý autor), Wikimedia commons

Publikováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

V zájmu zachování hrdosti to prý pronesl na Pražském hradě v únoru 1948 k Edvardu Benešovi jeho starší bratr Vojta, který tehdy patřil k lidem hlasujícím pro demisi celé vlády. Na jeho radu však mladší sourozenec nedal a pro Československo to nedopadlo dobře.

Obsah článku
  1. První exil
  2. Druhý exil
  3. Odpor ke komunistům
  4. Třetí exil
  5. Rodina
  6. Pražské jezulátko vyvezl do světa

Vojta Beneš, křtěný Vojtěch (1878–1951), starší bratr československého ministra zahraničí a prezidenta Edvarda Beneše, původní profesí učitel, se celý život aktivně účastnil protirakouského, protinacistického i protikomunistického odboje. Během 1. světové války se stal důležitou postavou protihabsburského odboje ve Spojených státech amerických.

První exil

Po absolvování učitelského ústavu roku 1897 působil jako učitel na obecných a měšťanských školách v Čechách. Ve Spojených státech studoval systém jejich školství, a tam se také roku 1915 vrátil jako organizátor protirakouského odboje. 

Druhý exil

V meziválečném Československu působil jako zemský školní inspektor (od roku 1937 jako ústřední inspektor národního školství), pedagogický i politický publicista, poslanec a senátor za sociálně demokratickou stranu. Byl také funkcionářem Čs. obce legionářské a Svazu čs. učitelstva. V červnu 1939 odešel do exilu a v USA a Kanadě se zúčastnil zahraničního odboje. 

Odpor ke komunistům

Pamětní deska obětem komunistického režimu na zdi vinořské fary, Vinoř, Praha
Pamětní deska obětem komunistického režimu na zdi vinořské fary, Vinoř, Praha | Zdroj: Feťour / Public domain, Wikimedia commons

Po 2. světové válce, v letech 1945–1948, se angažoval na pravici Československé sociální demokracie a mezi léty 1946–1948 byl poslancem Ústavodárného národního shromáždění. Proslul jako jeden z mála veřejných kritiků porušování principů demokratického právního státu. V sociálně-demokratické straně byl odpůrcem jejího podřizování komunistickým cílům. V únoru roku 1948 prý na Hradě svého bratra Edvarda vyzval: „Rezignuj, nebo skoč tady z té skály. Jinak zůstaneš malým člověkem!“ Tehdejší prezident však uvolnil cestu komunistům. 

Třetí exil

Záhy po komunistickém převratu v únoru 1948, v březnu, se vzdal svého poslaneckého mandátu a koncem roku emigroval potřetí do exilu v USA. Znovu zde, v zámoří, působil mezi krajanskou komunitou.

Svá dramatická poslední léta života zaznamenal Vojta Beneš v dosud nepublikovaných pamětech s názvem „Vojta Beneš. Cesta do třetího exilu“, které odhalují mnohdy překvapivé detaily a souvislosti z přelomových momentů dějin naší země v první polovině 20. století.

Rodina

Vojta byl jedním z deseti sourozenců rodiny Benešovy. Sám měl dva syny, Bohuše a Jiřího. Jeho vnučka se provdala za Zbignieva Brzezinskeho, poradce prezidenta Jamese Cartera.

Pražské jezulátko vyvezl do světa

Se jménem Vojty Beneše je spojeno slavné Pražské jezulátko, které se nachází v malostranském kostele Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici. Jednu jeho porcelánovou kopii, vyráběnou v Míšni, totiž daroval malému kostelíku ve městě Carmel amerického státu Indiana. Ač to nesouvisí s Benešem, za zmínku stojí informace Stanislavy Jarolímkové, že v Carmelu dožila svůj život přítelkyně Jana Masaryka, americká spisovatelka a novinářka Marcia Davenportová (1903–1996). Milovala knedlo-vepřo-zelo a žila od roku 1945 do roku 1948 v Praze, odkud odjela tři dny před záhadnou Masarykovou smrtí. Druhá kopie jezulátka z Míšně se nachází od roku 1992 ve španělské Seville, kam byla odvezena v době konání olympiády.

Reklama
Reklama