V srdci Čech jsou skryta mnohá tajemství. Pojďte s námi zjistit, jaká tajemství střeží
Čechy jsou zemí plnou magických, záhadných míst. Historie se na nich místí s pověstmi. Tajuplnost nabízí dvě známé české hory Říp s Blaníkem, které mají národní význam. Zajímavostí je i prastarý dub s poničenou dutinou.
Jen máloco je v našich krajinách opředeno větším tajemstvím než bájná hora Blaník. Na severozápadním úpatí hory najdete útvar, kterému se říká též Veřejová skála. Legenda praví, že v této skále je umístěn vstup do podzemní hory. Ano, hádáte správně. Právě tam totiž mají podle starých bájí a pověstí odpočívat blaničtí rytíři, kteří přijedou, až bude českému národu nejhůř. Temeno hory Velký Blaník je tvořeno jakýmisi kupami kamení a také tzv. Rytířskými skalami. Ty vypadají jako nějaká pobořená, zchátralá stavba.
Zvěsti hovořily v minulosti o tom, že to jsou pozůstatky středověkého hradu. Později však vyšlo najevo, že to se jedná o zbytky starodávného hradiště. Stáří těchto pozůstatků? Inu, přes 2000 let. A teď už k pověstem, které se k Blaníku váží. Tradovalo se, že kdo do hory vstoupí, zatímco této osobě přijde, že v ní pobyla jen krátkou chvíli a rychle se vrátí, ve skutečnosti ve světě uběhne mnoho a mnoho let. Svět, do kterého se tedy tato osoba vrátí, už nebude tímtéž. Podle některých v blízkosti Blaníku existuje jakýsi časoprostorový tunel, jímž je možno vstoupit do jiných dimenzí.
Hora Říp láká milovníky pověstí o Květné neděli
Závojem záhad a tajemství je zahalena také další bájná hora – hora Říp. Na ni měl podle pověsti vystoupat praotec Čech, prohlédnout si rozsáhlou krajinu pod ní a prohlásit, že zde budou v hojnosti a prosperitě žít Slované. Podle vědců jde o smyšlenou událost, existence samotného praotce Čecha nebyla ani doložena. Faktem zůstává, že jde o magické, tajemné místo se zvláštní energií a čaruplnou aurou. Stará legenda praví, že během Květné neděle se hora Říp otevírá, a kdo do ní vstoupí, spatří obrovský palouk, na kterém se pasou koně. Avšak ne jen tak ledajací koně, nýbrž koně s kopyty se zlatými podkovami. Vedle palouku má vstoupivší vidět též rybník a na něm hejno hus, které mají zlaté peří. Podél rybníku má být kvočna sedící na dvanácti vejcích. Jaké je překvapení, že všechna tato vejce mají zlatou barvu.
![Jde o magické, tajemné místo se zvláštní energií](https://www.nespechej.cz/uploads/image-gallery/800x800_shrink_only/1753-image-2024-12-16-10-20-10.jpg)
Více než 1000letý dub pamatuje první setkání Oldřicha s Boženou
Dalším z pověstmi opředených českých míst je to, kde se nachází Oldřichův dub. Jedná se o strom, o němž je dochována zmínka v Kosmově kronice. Starodávný dub stojí u obce Peruc a podle legendy byl svědkem toho, když se pod ním společně poprvé setkali kníže Oldřich s jeho vyvolenou pradlenou Boženou. Mělo se tak stát v roce 1002. Oldřich měl manželku, Božena manžela. Jejich láska však byla natolik silná, že zdolala i tyto překážky. Během požáru, který založili vandalové, došlo v minulosti k poškození dutiny tohoto dubu. Strom však díky lidem, kteří o něj počali pečovat, přežil a stojí poblíž zmíněné obce dodnes. Jde o magické místo, které je múzou pro všechny snílky i milovníky historie, bájí a pověstí.