U bazénu jsem si všimla pohledu neznámého muže. Netušila jsem, jak nebezpečné to bude
Byla jsem na dovolené s dcerou, slunce pálilo a já se cítila konečně uvolněně. Pak jsem zachytila ten pohled. Nebyl to obdiv, byla to něco jiného. Něco, co mi dělalo nepříjemně, ale nevěděla jsem proč. Trvalo týdny, než jsem pochopila, že můj instinkt měl pravdu.
Seděla jsem na lehátku u hotelového bazénu a sledovala Elišku, jak se rozstřikuje ve vodě. Bylo mi čtyřiatřicet, měla jsem na sobě nové plavky a poprvé po letech jsem se necítila jako vyčerpaná matka, ale jako žena. Dovolená v Řecku byla můj nápad – jen my dvě, týden u moře, bez stresu.
Pak jsem ho zaregistrovala. Stál u baru, asi padesátník, opálený, v bílé košili. Díval se na mě. Ne letmo, ne náhodou. Díval se vytrvale. Usmál se. Já jsem se odvrátila a udělala, jako že nic. Ale srdce mi tlouklo rychleji.
První signály, které jsem ignorovala
Druhý den u snídaně seděl dva stoly ode mě. Zase ten pohled. Tentokrát přikývl. Já jsem se zaměřila na Eliščin talíř a dělala, že si nevšímám. Asi je to jen náhoda, říkala jsem si. Hotel není tak velký, lidi se potkávají.
Odpoledne u bazénu ke mně přišel. Řekl něco anglicky, já jsem odpověděla stroze. Zeptal se, jestli jsem sama. Řekla jsem, že s dcerou. Usmál se a odešel. Měla jsem divný pocit v žaludku, ale vytěsnila jsem ho. Nechtěla jsem být ta hysterická žena, co si myslí, že ji každý muž obskakuje.
Večer jsem ho viděla u recepce. Mluvil s personálem, pak se otočil a zamával mi. Já jsem se otočila a rychle odvedla Elišku na pokoj.
Když se náhoda stala vzorcem
Třetí den jsem změnila místo u bazénu. Posadila jsem se na druhou stranu, do stínu. On přišel za dvacet minut a sedl si tři lehátka ode mě. Tentokrát už jsem věděla, že to není náhoda.
Začala jsem ho vyhýbat. Chodila jsem na pláž místo k bazénu. Snídala jsem dřív nebo později. Ale pořád jsem ho potkávala. V chodbě. U výtahu. Před hotelem. Pokaždé se usmál. Pokaždé něco řekl. Já jsem odpovídala jen zdvořile a rychle odcházela.
Říkala jsem si, že přehánám. Že je to jen milý pán, co se nudí. Ale v noci jsem nemohla spát. Kontrolovala jsem, jestli mám zavřené dveře.
Čtvrtý den mi poslal drink k bazénu. Číšník mi řekl, že od pána u baru. Já jsem drink odmítla. Muž vstal a přišel ke mně. Zeptal se, proč jsem ho odmítla. Řekla jsem, že nepiju alkohol. Zeptal se, jestli může sedět. Řekla jsem ne. Díval se na mě dlouho, pak řekl: Škoda. A odešel.
Večer jsem ho viděla mluvit s jinou ženou. Mladší než já, sama. Seděla u bazénu s knihou. On stál vedle ní a smál se. Ona vypadala nervózně.
Moment, kdy jsem pochopila
Pátý den jsem šla na recepci a zeptala jsem se, jestli ten muž v hotelu bydlí. Recepční se na mě podívala divně a řekla, že nemůže poskytovat informace o hostech. Já jsem řekla, že mám pocit, že mě někdo sleduje. Ona přikývla a řekla, že pokud se budu cítit v ohrožení, mám se ozvat.
Cítila jsem se hloupě. Jako bych si to vymýšlela. Jako bych byla paranoidní. Ale pak jsem si vzpomněla na tu jinou ženu u bazénu. Na její nervózní úsměv. Na to, jak rychle odešla.
Večer jsem viděla toho muže znovu. Tentokrát mluvil s další ženou. Starší, s krátkými vlasy. Seděla sama u baru. On se k ní naklonil a něco jí říkal. Ona zavrtěla hlavou. On se usmál a zůstal stát.
A já jsem pochopila. Nebylo to o mně. Bylo to o vzorci. On nehledal konkrétní ženu. Hledal ženy, které byly samy. Zranitelné. Ochotné věřit, že je to náhoda.
Co jsem udělala jinak
Šestý den jsem šla za tou ženou od baru. Seděla u bazénu a četla. Posadila jsem se vedle ní a zeptala jsem se, jestli ji ten muž obtěžuje. Podívala se na mě překvapeně. Pak přikývla. Řekla, že jí posílá drinky a čeká u výtahu. Že se jí to nelíbí, ale neví, co s tím.
Šly jsme spolu na recepci. Řekly jsme, co se děje. Recepční tentokrát poslouchala vážně. Řekla, že si toho všimli i ostatní. Že ten muž už měl v minulosti stížnosti. Že ho budou sledovat.
Další den jsem ho neviděla. Ani další. Žena od baru mi řekla, že odjel. Nevím, jestli ho vyhodili, nebo odešel sám. Ale bylo mi líp.
Co jsem se naučila
Dřív bych mlčela. Bála bych se, že přehánám. Že si to vymýšlím. Že budu vypadat jako hysterka. Ale instinkt není hysterie. Když ti něco dělá nepříjemně, není to náhoda.
Naučila jsem se, že mlčení nikomu nepomůže. Že když se ozveme, možná ochráníme i někoho jiného. Že solidarita mezi ženami není slabost, ale síla.
A naučila jsem se, že dovolená u bazénu může být krásná – ale jen když se nebojíš říct nahlas, že ti něco vadí.
pozn. redakce: Tento příběh vychází ze skutečné události. Použité fotografie a videa mají pouze ilustrační charakter. Zažili jste něco podobného? Pošlete nám prosím svůj příběh do redakce