Šokující proměna kuchyně: Tohle kdysi patřilo do každé domácnosti, dnes za to sběratelé platí tisíce

Šokující proměna kuchyně: Tohle kdysi patřilo do každé domácnosti, dnes za to sběratelé platí tisíce

Foto: NewAfrica / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Starožitné kuchyňské pomůcky si mnoho lidí nechává ve svých domácnostech především na ozdobu (zvláště jsou-li zařízeny v retro stylu). Většina z nich ovšem zůstává stále funkční a nabývá na sběratelské hodnotě.

Obsah článku
  1. Co všechno už dnes v kuchyni nepoužíváme
  2. Jaké jsou ceny starožitných mlýnků na kávu

Mnoho kuchyňských pomůcek, které používaly ještě naše babičky, v dnešní době v kuchyni už své využití nenalezne, jelikož se v mnohém změnila technologie, jakou potraviny zpracováváme, a jejich využití tedy pozbylo smysl. Mnohé z nich byly navíc příliš náročné na použití a nahradily je jednodušší elektronická zařízení. Takže zatímco některé kuchyňské nádobí a náčiní zůstává po řadu let neměnné a v kuchyni byste se bez něj asi neobešli, jiné už začíná sloužit pouze jako dekorace, zvláště, chcete-li dosáhnout retro vzhledu. Mnoho z těchto starších řešení však právě kvůli raritnímu řešení disponuje poměrně vysokou sběratelskou hodnotou. Jedním z takových vybavení jsou i starožitné mlýnky na kávu, které navíc patří mezi předměty zachovávající si svou plnou funkčnost.

Co všechno už dnes v kuchyni nepoužíváme

Zatímco třeba vařečky nebo naběračky či paličky na maso se kontinuálně používají prakticky ve stejné podobě, jako před mnoha staletími, spousta jiných pomůcek již v běžných domácnostech není k vidění. Jedná se například o mlýnky na pšenici, která dnes prakticky není k dostání, a nahradila ji již namletá mouka, ale třeba také takové kleště na sekání cukrových homolí, které se staly bezpředmětnými prakticky ze stejného důvodu. Obdobný osud mohl potkat také hmoždíř, kdyby bylo možné při zpracování potravin mletím dosáhnout stejných specifik jako při drcení. Ještě naše babičky pak docela často používaly mechanické mlýnky na maso, které až koncem minulého století nahradily ty elektrické, mnoho lidí však stále preferuje mechanické řešení. Obdobně mnozí lidé preferují ruční mletí kávy, ačkoliv je k dispozici řada moderních elektrických řešení. Jak funguje mletí kávy v ručním mlýnku se můžete podívat v následujícím videu.

Jaké jsou ceny starožitných mlýnků na kávu

Mlýnky na kávu se v minulosti vyráběly v celé řadě různých provedení a hlavně designů. Mechanismus takového mlýnku býval stejný, co je na něm ovšem ceněno, je právě ten extravagantní starožitný design. Některé byly zdobeny různým raritním způsobem, i ty jednoduché však bývaly z kvalitního dřeva, a pokud byly správně ošetřovány, vydržely roky. V současné době se cena takového mlýnku na kávu může vyšplhat i na několik tisíc v závislosti na materiálu a provedení.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama