Pozor na tyto triky v Praze! Místní vás provedou bezpečně kolem 5 nejhorších pastí
Praha je jedním z nejmalebnějších evropských měst, každoročně přiláká miliony turistů. Ovšem jak už tomu bývá v každém turisticky vytíženém městě, i v Praze číhá několik pastí, na které si turisté musí dávat pozor.
Královská cesta
Královská cesta, která vede od Prašné brány přes Karlovu ulici a Karlův most až na Pražský hrad, je ikonickou trasou, po níž kdysi kráčeli čeští panovníci při své korunovaci. Dnes se z ní však stala jedna z nejrozšířenějších pastí na turisty. V ulicích najdete desítky stánků a obchodů se suvenýry, které často nemají s Českem nic společného. Mohou to být například plastové sošky, magnetky z Číny nebo láhve s neznámým alkoholem. Jejich ceny jsou několikanásobné a kvalita diskutabilní.
Staroměstský orloj
Staroměstský orloj je jedním z nejikoničtějších symbolů Prahy a celoročně láká davy turistů, kteří vyčkávají spuštění mechanické konstrukce s apoštoly. Bohužel, právě v těchto chvílích se na Staroměstském náměstí nachází davy lidí se selfie tyčemi a hlučící skupiny mohou celý zážitek znepříjemnit. Celkový dojem z této památky je pak často spíše stresující než obdivuhodný.
Doporučujeme návštěvu orloje naplánovat mimo špičku, tedy brzy ráno nebo večer, kdy je náměstí prázdnější a zážitek mnohem autentičtější. Mnozí turisté navíc bývají zklamáni tím, že se jedná jen o krátké představení trvající několik desítek vteřin, zatímco čekali i půl hodiny. Mnohem příjemnější alternativou může být například návštěva Kampy, Petřína nebo žofínského ostrova, kde si užijete klid, krásné výhledy a zároveň také bohatou historii, aniž byste se museli proplétat mezi tisíci dalšími turisty.
Předražené taxislužby a historická vozidla
Předražené jízdy taxíky a historickými vozidly jsou dlouhodobým problémem v centru Prahy. Především v turisticky frekventovaných oblastech jako je Václavské náměstí či Malá Strana se objevují taxislužby, které účtují neúměrně vysoké částky za velmi krátké jízdy. Řidiči často nejedou podle taxametru, a pokud ano, mají taxametry nastavené na absurdní tarify. Turisté, kteří se v systému neorientují, mohou snadno zaplatit i tisíce korun za pár kilometrů.
Živé atrakce
Na první pohled mohou pouliční umělci působit mile a přátelsky, ale mnozí z nich jsou jen dalším typickým příkladem turistické pasti. Vyskytují se zejména na Staroměstském náměstí a Karlově mostě, kde pózují s turisty na fotografiích. Problém nastává ve chvíli, kdy požadují za společné foto peníze, a to bez předešlé domluvy.
Tyto umělci a lidé v kostýmech nemají žádnou spojitost s českou kulturou a slouží výhradně k vydělávání na nevědomých turistech. Pokud hledáte autentické pouliční umění, zkuste zajít na Náplavku nebo do Letenských sadů, kde často vystupují skuteční muzikanti a další šikovní umělci.
Falešné směnárny
Směnárny v centru města jsou dalším častým zdrojem frustrace návštěvníků. Mnohé z nich inzerují „0% provize“, avšak poskytují extrémně nevýhodné kurzy, zejména pro směnu menších částek. Někteří turisté tak za 100 eur dostanou o několik stovek korun méně, než by měli. Nejčastěji se tento typ směnáren vyskytuje v okolí Václavského náměstí a ulice Na Příkopě.