Po 450 letech objevená pitevní zpráva usvědčila anglickou královnu a jejího milence z vraždy

Po 450 letech objevená pitevní zpráva usvědčila anglickou královnu a jejího milence z vraždy

Foto: Darya Komarova / Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Anglická královna Alžběta I. se nikdy nevdala, ale o tom, zda byla skutečně „královskou pannou“, se dlouho vedly spory. Od chvíle, kdy v roce 1558 nastoupila na trůn, kolovaly zvěsti o jejích „tajných“ milencích.

Nejpozoruhodnější byl její Master of the Horse Robert Dudley. Když byla v roce 1560 Dudleyho manželka nalezena mrtvá pod schodištěm se zlomeným vazem, otázkou nebylo ani tak to, zda je královna panna, jako spíše to, zda je královna vražedkyně. Otázky přetrvávají dodnes.

Vražda a pak svatba?

Amy Robsartová byla manželkou Roberta Dudleyho, jednoho z předních anglických šlechticů. Věřilo se, že je to milenec královny Alžběty I. Kolovaly zvěsti, že královna chtěla Amy zabít, aby se mohla za Roberta provdat.

 Takže když byla Amy nalezena mrtvá v jejím domě na Cumnor Place v Oxfordshire, málokdo věřil, že to byla nehoda, a mnozí otevřeně hovořili o tom, jak se královna a Dudley spikli, aby Amy zavraždili. Okolnosti byly podezřelé. 

Portrét Alžběty I., královny Anglie, od neznámého malíře, cca 1550-1599, evropská malba, olej na panelu. Královna má šaty s krajkovým límcem, ozdobené drahými kameny. Fotka od Everett Collection / Shutterstock

Rychle se rozšířily zvěsti, že si královna vraždu Amy objednala. Přesto některé prameny tvrdí, že Amy spáchala sebevraždu nebo že měla již existující onemocnění (rakovinu, která se jí rozšířila do kostí), kvůli němuž bylo pravděpodobné, že se vážně zraní.

Milenci zproštěni viny, ale jen donedávna

Následné vyšetřování vyneslo verdikt o náhodné smrti, takže Alžběta a Dudley z trestného činu vyvázli. Ale nedávno byla objevena původní pitevní zpráva, ztracená více než 450 let. A ta uvádí, že Amy byla opravdu zavražděna.

Z dobových záznamů v britském národním archívu Nationalarchives.gov.uk je zřejmé, že Amy měla zlomený vaz a dvě malé rány na hlavě. V den své smrti trvala na tom, aby se všichni její služebníci zúčastnili trhu, který se ten den konal v Abingdonu. Když se vrátili, našli svou paní mrtvou. Na stejném místě je možné si prohlédnout i detailní, latinsky psanou pitevní zprávu tehdejšího koronera o smrti Amy Robsartové ze srpna roku 1561.

Skandál napříč Evropou

Amyina smrt vyvolala obrovský skandál, jež se nesl nejen po celém království, ale i po evropských dvorech, a tím byla Elizabeth nucena se od Dudleyho distancovat. Ve slavném projevu parlamentu řekla, že zemře jako panna, a historici nyní věří, že smrt Amy Robsartové pomohla vytvořit obraz Elizabeth, který v nás zůstal po staletí. Tento příběh se stal oblíbeným pro spisovatele mysterií a thrillerů.

Reklama
Reklama