Tahle květina je pro slimáky hotová noční můra! Okamžitě berou nohy na ramena a úroda roste před očima

Tahle květina je pro slimáky hotová noční můra! Okamžitě berou nohy na ramena a úroda roste před očima

Foto: geo-grafika / Depositphotos

Publikováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Ať je to cokoliv, máte chuť tím osázet zahradu kolem dokola. Jen abyste se slizkých hnědých tvorů zbavili. Zákeřní slimáci budí dojem, že sežerou, nač přijdou. Ale přesto existuje královna v rostlinné říši, před kterou se i slimák schová.

Obsah článku
  1. Česnek
  2. Řeřicha
  3. Mák
  4. Královna levandule

Neskutečně mu zapáchá a rozhodně s ní nechce mít nic společného. Jako správná královna má i několik poddaných, kteří zdatně sekundují.

Česnek

Kéž by mohl medvědí česnek vydržet celý rok. Aroma česneku, ale i cibule, slimáci nemají rádi. Bohužel ani jednu z těchto plodin většinou nesázíme tak nahusto, aby vytvořili neproniknutelnou hradbu. Máte-li ale prostor a nadbytek sadbových cibulek, klidně zkuste vytvořit chráněný ostrůvek. Obežeňte ho hustým porostem cibulové či česnekové nati. Dobrou variantou je i bujně rostoucí pažitka.

Řeřicha

Řeřicha má palčivou chuť a intenzivní vůni, pokud její lístky porušíte. Slimákům nechutná. Navíc má výhodu, že roste velmi rychle. Brzy ale také vykvétá a odrůstá. Za sezónu byste museli takovou řeřichovou brázdu několikrát zopakovat. Za pokus to stojí, řeřichová semínka jsou běžně dostupná celý rok.

Jak ochránit úrodu před slimáky
Jak ochránit úrodu před slimáky | Zdroj: Veles Studio / Depositphotos

Mák

Makový záhon překvapivě také odhání slimáky. Rostlina jim nechutná, odpuzuje je. Navíc stačí úzký pruh záhonu. Makový porost roste více sám od sebe, speciální péči nepotřebuje. A koncem léta se odmění plnými makovicemi.

Mimochodem, víte, že slimákům ani hlemýždům nechutná káva a cestička z kávy je spolehlivě odradí?

Královna levandule

Královnou mezi odpuzujícími rostlinami je ovšem levandule. Olemovat záhon levandulí se zdá jako nejlepší nápad, navíc to i hezky vypadá. Nebojte se sázet sazeničky hustě, aby skutečně vznikla neproniknutelná hradba. Když budete koncem léta levanduli sklízet, zbytky rostlin můžete posypat kompost nebo okolí zahrady. Částečně je to také odradí a nepůjdou k vám zimovat.

Nezapomeňte, že žádná z těchto metod není stoprocentní. Slimáci se těmto nepříjemnými rostlinami obehnaným místům raději vyhnou, to je pravda. Ale když nemají zbytí, někdy se přemůžou a klidně přelezou i levanduli. V každém případě však platí, že jich najdete za těmito přirozenými hradbami méně než na křehkém salátu nechaném napospas celé přírodě.

Máte svoje tipy?

Reklama
Reklama