Vám to přijde zvláštní? Pro ně je to nový standard

Vám to přijde zvláštní? Pro ně je to nový standard

Foto: [email protected] / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Umělá inteligence se stále zapojuje do oblastí, které byly doposud výhradně doménou lidí. Vznikají nové nástroje, které slibují rychlou pomoc v náročných chvílích.

Obsah článku
  1. Výzkum
  2. Lidé do 24 let
  3. Okamžitá pomoc
  4. Starší lidé
  5. Pomocník
  6. Vytížení psychologové

Výzkum

Zajímá vás, jak lidé vnímají roli umělé inteligence v oblasti duševního zdraví? Nedávný průzkum mezi téměř 400 respondenty z České a Slovenské republiky, kteří se aktivně zajímají o péči a duševní pohodu, nabízí zajímavý pohled na to, jak různé věkové skupiny přistupují k novým technologiím v terapii.

Lidé do 24 let

Mladší lidé do 24 let mají s AI nástroji nejvíce zkušeností. Přesto i mezi nimi převažuje názor, že umělá inteligence nedokáže plnohodnotně nahradit lidského psychoterapeuta. Většina je vnímá spíše jako užitečný doplněk, například pro rychlou nebo krizovou pomoc, ale pro hlubší práci s emocemi a mezi lidskými vztahy stále považují lidský kontakt za nenahraditelný.

Okamžitá pomoc

Okamžitá dostupnost podpůrného hlasu, jenž dokáže naslouchat, ale i vhodně motivovat a v případě potřeby doporučit kontakt odborníkem, má pro mnoho lidí značnou hodnotu. Právě tato kombinace rychlé odezvy a schopnosti nasměrovat uživatele ke kvalifikované péči může představovat důležitý doplněk tradičního systému podpory a duševního zdraví. 

Starší lidé

Lidé nad 55 let, jsou spíše opatrní a konzervativní. Tato skupina má s AI zpravidla méně zkušeností a často jí chybí konkrétní informace o tom, jak technologie fungují. Nebo jaká rizika mohou představovat. Zajímavé však je, že právě starší respondenti nevnímají příliš riziko spojené s nesprávnou interpretací nebo ohrožením soukromí, což může spíše naznačovat informační bariéru než odmítavý postoj.

Pomocník

Jednoznačná důvěra v AI je celkově velmi nízká. Pouze 3 % všech respondentů uvedlo, že by umělé inteligenci zcela důvěřovalo. Přes 60 % se k ní staví buď neutrálně, nebo s určitou nedůvěrou. I zde se však ukazuje generační rozdíl, mladší lidé jsou sice zdrženliví, ale otevřenější možnostem využití technologie. Výsledky průzkumu, který realizovala platforma Hedepy zaměřující se na online psychoterapii, tak ukazují, že AI zatím není vnímána jako plnohodnotná náhrada za lidského terapeuta. 

Vytížení psychologové

Moderní společnost klade vysoké nároky na výkon. To vede k chronickému stresu, který mladší generace není schopna zvládat. Většina z nich je velmi spojená s chytrými telefony, kdy navíc v poslední době přibývá i pokusů o sebevraždu. Tito jedinci jsou mnohdy odstřihnutí od skutečné reality a nevnímají své okolí. Závislost, problém s psychikou začíná být prakticky na denním pořádku. Mladí lidé čím dál častějí vyhledávají pomoc psychologů, protože se potýkají s rostoucím tlakem společnosti. 

Reklama
Zdroje článku:
Reklama