Mrazivý konec pána jeskynního hradu Predjama! Jeho život vyhasl na nečekaném místě!

Mrazivý konec pána jeskynního hradu Predjama! Jeho život vyhasl na nečekaném místě!

Foto: lachris77 / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

V jihozápadní části Slovinska se nachází Predjamský hrad, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako největší jeskynní hrad na světě. Do širokého povědomí lidé se však hrad dostal ze zcela jiného důvodu. Jeho pán, loupeživý rytíř Erazem Lueger, v tomto hradě zemřel na zcela netradičním místě. Víte na jakém?

Obsah článku
  1. Trocha informací z historie
  2. Příběh, kterému se turisté smějí
  3. Detaily ponižující smrti
  4. Inspirace pro známý seriál

Trocha informací z historie

Jeskyně, nad kterou se nachází hrad Predjama, byla lidmi obydlena již v paleolitu. První zmínky o hradu pak pocházejí z roku 1274. Stával zde Jamský hrad, někdy nazývaný též Laforam či Luegg. Majitelé hradu byli poddanými mocných feudálních vládců, biskupů z Aquileie.

Později byl před Jamským hradem vystavěn hrad nový, Predjamský. (Dnes tedy najdeme starý Predjamský hrad uvnitř jeskyně a novější hrad Predjamský před jejím vchodem.) Kdo chce, může hrad navštívit a pokochat se krásnými výhledy do údolí. Je však počítat s tím, že prohlídka hradu je značně náročná, nachází se v něm totiž velké množství schodišť.

A co se dozvíte na prohlídce? Mimo jiné i to, co se na hradě stalo v 15. století, kdy zde žil loupeživý rytíř Erazem Lueger Predjamský. Ten údajně zabil během hádky člověka (příbuzného Fridricha III.) a ze strachu z trestu se ukryl v jeskynním hradu. Pravidelně pak vycházel a okrádal bohaté kupce cestující z Vídně. Císaři Svaté říše římské Fridrichu III. došla trpělivost. Vydal pokyn, aby byl Erazem zajat nebo zabit. Byl to nelehký úkol, hrad Predjama byl vytesaný do skály ve výšce 123 metrů nad zemí, přímo pod ním se nacházela jeskyně a nahoru nevedla žádná cesta.

Příběh, kterému se turisté smějí

V roce 1484 byl hrad celý rok obléhán, avšak rytíř Erazem se nebál. Hrad byl vysoko, nevedla k němu žádná cesta a navíc byl protkán tajnými chodbami, kterými do hradu proudily zásoby jídla z města. Rytíř byl tak moc přesvědčený o bezpečnosti hradu, že svým nepřátelům dokonce posílal čerstvé potraviny, aby se dobře najedli.

Nakonec však Erazema zradil člověk z jeho vlastní řad. Za úplatu nepřátelům prozradil, jaké je nejslabší místo hradu. Erazem byl pak nepřáteli zabit přímo na latríně nad jeskyní. Zemřel, a co hůř, zemřel ponížen. Jeho tělo bylo uloženo v Predjamu poblíž kostela Panny Marie Bolestné a u hrobu byla na jeho počest vysazena lípa.

Zajímavost: Dveře vedoucí na osudný záchod mají dnes číslo třináct.

Detaily ponižující smrti

Jak přesně Erazem zemřel? Hrad byl ostřelován a jedna z koulí zasáhla záchod. Erazema, který právě vykonával potřebu, poté zavalily kameny. V jiné verzi se hovoří o střelci s mušketou, který ve vhodnou chvíli vlezl na záchod. Kdy je vhodná chvíle, mu prozradil podplacený zrádce z hradu. Skutečnou pravdu se už asi nikdy nedozvíme.

Inspirace pro známý seriál

Máte rádi seriál Hra o trůny? Pak vám pravděpodobně Erazemův příběh něco připomíná. Inspiroval se jím totiž autor knižní předlohy Hry o trůny a jednu z postav (Tywina Lannistera) nechal rovněž umřít na záchodě. Tywin Lannister zemřel v desátém díle čtvrté série zrovna ve chvíli, když vykonával potřebu. Několika šípy z kuše ho střelil Tyrion.

Reklama
Reklama