Přišla vám tahle zpráva? Pak je už možná pozdě. Další vlna podvodů míří přímo na důvěřivé Čechy
Na scéně je nový podvod, který hýbe Českem v těchto dnech. Email, která vás upozorňuje na přeplatek nebo vrácené příspěvky od zdravotní pojišťovny. Nepotěšuje, ale ohrožuje.
Krádeže nemusí být jen v reálu a fyzické, kyberšmejdi přichází se stále dokonalejšími pastmi. Všeobecná zdravotní pojišťovna upozorňuje v oficiální zprávě, že zasílaný email vypadá velmi důvěryhodně.
Vrácení peněz od VZP ČR od VZP ČR – klientské centrum
Zprvu působí zpráva i celkem nevinně. V předmětu stojí „Vrácení peněz od VZP ČR“ a odesílatelem je „VZP ČR – klientské centrum“. Případně velmi podobná označení, která se snaží vzbudit maximální důvěru.
Vážený kliente, s radostí vám oznamujeme, že máte nárok na vrácení přeplatku…
Zpráva je hezky graficky upravená, na první pohled může působit profesionálně, téměř bezchybně. Připomíná texty, které jsme zvyklí normálně zpracovávat v běžných denních situacích.
Riziko spočívá v tom, že si neuvědomíme, že tyto přeplatky a vrácené platby se tímto způsobem neoznamují.
VZP upozorňuje, že nikdy tímto způsobem se svými klienty nekomunikuje.
Navíc se jedná již o několikerou sérii podobných útoků na klienty. V květnu se zase vymáhalo nezaplacené pojistné, či se požadovala aktualizace bankovních údajů.

VZP na svém webu cituje odborníka na kyberbezpečnost, která odhaluje, jak poznat podvod.
„Jedná se o další z dlouhé série pokusů o podvod.
Při bližším pohledu si lze všimnout falešné e-mailové adresy, například může být na konci zahraniční doména místo české CZ.
To by mělo být pro klienty varovným červeným světlem,“
říká Jan Svoboda, ředitel Odboru bezpečnosti VZP ČR a dodává:
„I v tomto případě se jedná o snahu získat od klientů osobní údaje, což může vést k velkým finančním ztrátám.
Jednoznačně je na místě obezřetnost.“
Email od vás chce údaje
Kyberšmejdi útočí často. Cílem tohoto emailu je získat od vás bankovní údaje, které máte vyplnit dalším kliknutím na tlačítko. Neotvírejte přílohy, neklikejte na vložené odkazy. Nevkládejte žádné osobní ani bankovní údaje.
Email můžete přeposlat na [email protected].
Což je ostatně způsob, který lze zvolit pokaždé, když vás osloví instituce, se kterou jste v kontaktu, ale zpráva, která vám přišla, se vám nezdá. Podvodníci také rádi útočí prostřednictvím SMS zpráv, u kterých platí podobné pravidlo. Neotvírejte vložené odkazy a neodpovídejte na ně.