KVÍZ: Těchto 10 otázek dávají školáci levou zadní. Vy si už u 5. budete připadat jako největší zoufalec
Ačkoli škola nás má připravit do života, ne všechny znalosti využijeme v běžném životě. Přečtěte si zajímavosti, které jste nejspíše pozapomínali, a zkuste si náš kvíz, který prověří vaši paměť.
V létě nejsme blíže ke Slunci, jsme naopak trochu dál
Spousta z nás si vysvětluje horká léta a studené zimy tím, že naše planeta je v létě blíže ke Slunci a v zimě se o něco oddálí. A i když je pravda, že Země není celoročně ve stejné vzdálenosti od Slunce, ve skutečnosti mu jsme nejblíže právě v lednu, kdy jsme v periheliu (odborně řečeno), kdežto v létě jsme mnohem dál, v afeliu. To, že je v létě u nás tepleji, souvisí s nakloněním zemské osy, konkrétně o 23,5 stupně. V reálném životě víme, že co je blíže zdroji tepla, to je vystaveno větším teplotám, nicméně vesmír takto jednoduše nefunguje.
Coriolisova síla jako oblíbená výmluva, když něco nevíme
Řeč je o odtocích. Možná jsme zaslechli o Coriolisově síle, když jsme byli zvědaví, proč se tvoří spirálka, když voda odtéká, například z vany či ze dřezu, a ještě navíc proti směru hodinových ručiček. Ačkoli však Coriolisova síla skutečně existuje a je zodpovědná také za tvoření spirál hlavně v oblasti Golfského proudu, vyskytuje se pouze v oceánech a atmosféře, nikoli v tak malých prostorech, jako jsou odtoky. Důvod, proč velká míra dospělých odkazuje na Coriolisovu sílu, je, aby vysvětlili vědou otázky svých dětí.
Merkur je nejblíže Slunci, ale není nejteplejší planetou Sluneční soustavy
Ačkoli když se nás někdo zeptá, která planeta je nejteplejší, a my řekneme, že Merkur, protože je nejblíže Slunci, není to pravda. Tato otázka je totiž oblíbený chyták lidí, kteří se zajímají o vesmír. Nejteplejší je Venuše, a to jak přes den, tak přes noc. Merkur totiž nemá téměř žádnou atmosféru, která by planetu udržela rovnoměrně teplou, kdežto Venuše ji má hodně hustou a plnou oxidu uhličitého – a ten, jak víme, vytváří silný skleníkový efekt. Teplota Venuše tak dosahuje až 470 stupňů, což je přibližně o více než třicet stupňů více než přes den běžně na Merkuru, a na rozdíl od něj zde v noci klesají jen minimálně.
S kolika státy sousedí Česká republika?
Zní to jako jednoduchá otázka, ale odpověď nezná více lidí, než si myslíte. Tolik dětí nesprávně řekne pět místo čtyř, když se tuto látku učí, ovšem někteří z nás mají tendenci si myslet, že sousedíme s pěti státy. Někteří nedokážou pátý sousední stát jmenovat, jiní si myslí, že pátou zemí je Maďarsko, a donedávna někteří jmenovali i Ukrajinu. Nicméně existují pouze čtyři: Německo, Polsko, Rakousko a Slovensko. A co nejdelší hranice? Ačkoli Německo a Polsko s námi sdílejí přibližně stejně dlouhou hranici, s Německem sdílíme o 15 kilometrů delší hranici než s Polskem.
Zjistěte, kolik toho vlastně víte
Připravili jsme si pro vás kvíz, na který školáci odpovědí většinou správně. Ale jak jste na tom vy sami? Věříme, že vás náš kvíz pobaví a chyb uděláte, stejně jako školáci, co nejméně.
Kvíz
Otázky z tohoto kvízu jsou pro většinu z nás jednoduché. Ačkoli je neupotřebíme v běžném životě jako něco důležitého, jsou to základy, u nichž učitelé předpokládali, že si je budeme pamatovat. A pokud jste nezískali plný počet bodů? To vůbec nevadí, každý z nás má talent a pamatováka na něco jiného.
A zde se můžete podívat na to, jak se Země přibližuje Slunci začátkem roku a naopak se mu vzdaluje v polovině roku.