100 Kč v roce 2000? Plný košík. Dnes sotva večeře
Před 25 lety se psal rok 2000 a svět vypadal úplně jinak. V obchodech jste mohli pořídit spoustu věcí za zlomek dnešních cen. Byly v té době kvalitnější potraviny než dnes?
Časy se mění
V roce 2000 se ceny potravin výrazně lišily od těch, na které jsme zvyklí dnes. Chléb jste si mohli pořídit za 14 korun, 1 kilo vepřové pečeně stálo přibližně 114 korun. Krabička známých cigaret se pohybovala kolem 41 korun. Ceny základních potravin byly daleko nižší, což může na první pohled působit nostalgicky. Jenže je třeba si uvědomit, že v té době byly také jiné platy, průměrná mzda v roce 2000 činila kolem 13 tisíc korun hrubého měsíčně.
Vyšší výdaje za bydlení
Při srovnání s dneškem, kdy průměrná mzda přesahuje 40 000 korun, by se mohlo zdát, že jsme na tom finančně lépe. Nicméně růst mezd ne vždy odpovídal tempu, jakým rostly ceny potravin a dalších základních životních potřeb. Přestože platy vzrostly, mnohdy lidé pociťují, že si za výplatu mohou dovolit méně než tomu bylo před 25 lety. Další rozdíl spočívá i ve struktuře výdajů. V roce 2000 lidé větší část svých příjmů vydávali na základní potřeby, ale celkový životní styl byl jednodušší. Dnes máme více možností, ale také více výdajů, a to nejen za jídlo, ale i za bydlení, dopravu, energie, digitální služby, které tehdy vůbec neexistovaly.
Co jste si pořídili do 100 Kč
Do 100 korun jste si mohli dříve koupit dvě lahvové desítky, dva bochníky chleba a jedno celé kuře, a stokoruna vám tehdy vystačila. Dnes by vám stejná bankovka vystačila sotva na jedno máslo a jeden chleba v akci. Dříve chleba vydržel měkký i několik dní a voněl po poctivém kvásku, dnes je často už druhý den tvrdý jako kámen a nedá se jíst. Mnohé dnešní pečivo ztrácí chuť už pár hodin po koupi a některé chleby jsou tak kyselé, že se dají akorát vyhodit. I když máme větší výběr, kvalita často pokulhává za tím, co jsme znali dříve.
Ceny v potravin v roce 2025
Dnes stojí průměrně jedna krabička cigaret kolem 130 až 150 korun, v závislosti na značce. U některých prémiových značek se cena může vyšplhat i přes 160 korun. Ve srovnání s minulostí, kdy stála krabička kolem 40 korun, je to výrazný nárůst. Kouření se tak stalo nejen zdraví škodlivým, ale také i finančně náročným zlozvykem. Zajímavým jevem posledních let je, že dovážené ovoce ze zahraničí bývá často levnější než to domácí. Například jablka z Polska nebo citrusy ze Španělska mnohdy stojí daleko méně než česká jablka nebo hrušky, i když by človek očekával opak.