Tohle nebylo v plánu. A právě proto sem míří víc lidí než k moři

Tohle nebylo v plánu. A právě proto sem míří víc lidí než k moři

Foto: artistallen / Depositphotos

Publikováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Z hlubin šla kdysi síla pro továrny a domy, dnes sem proudí úplně jiná energie. Proměna, kterou zažila tahle místa, bere dech a přitahuje davy. Znáte je také?

Obsah článku
  1. Z těžebního srdce kraje se stalo nádherné jezero 
  2. Je to vůbec Česko? To jezero vám vyrazí dech
  3. Medard - vodní gigant budoucnosti

Nemusíme jezdit tisíce kilometrů k moři, do Karibiku nebo třeba k Balatonu, abychom zažili něco výjimečného. Někdy stačí jen otevřít oči a rozhlédnout se po vlastní zemi. Česká krajina je plná překvapení. Existuje zde totiž řada nádherných lomů a jezer, jen se o nich málo mluví, nebo se jim kvůli jejich původu lidé pořád vyhýbají.

Na první pohled nevýrazná místa se mnohdy promění v oázy klidu, krásy a dobrodružství. Některé z těchto koutů zrodila sama příroda s neuvěřitelnou trpělivostí, jiné vznikly lidskou činností, která se na první pohled nejeví zrovna romanticky. A právě v tom tkví jejich kouzlo. Když se těžká minulost přetaví v něco dechberoucího, má to sílu, jakou nedokáže vybudovat žádný resort. Dnes se na některé z těchto výjimečných příběhů podíváme.

Z těžebního srdce kraje se stalo nádherné jezero 

Na dně kdysi duněly stroje a dřeli horníci, kteří zde těžili slévárenské písky. Dnes tam plavou ryby, potápěči a rekreanti. V místě, kde se ještě v 80. letech těžilo, dnes září křišťálově čistá voda. Řeč je o zatopeném lomu Seč u Rudlice, který se za poslední roky proměnil v jeden z nejpřitažlivějších koutů naší země. Na rozdíl od klasických přehrad a jezer má tenhle lom zvláštní kouzlo, je hluboký, s téměř svislými stěnami, obklopen lesy a skalami. A právě tahle „divokost“ láká každého, kdo hledá něco víc než jen rozpálený ručník na pláži.

Vstup do lomu je volný, platí zde však zákaz rozdělávání ohně, táboření, kopání velkých jam a těžby nerostů.

Je to vůbec Česko? To jezero vám vyrazí dech

Pokud ale hledáte něco dostupnějšího a oficiálně otevřeného, pak je jasnou volbou jezero Most. Vzniklo rekultivací bývalého lomu Ležáky, kde se těžilo hnědé uhlí. Dnes tu najdete rozsáhlou vodní plochu o rozloze více než 300 hektarů, pláže s jemným pískem, místa pro koupání, vodní sporty a také výhledy, které jako by patřily do zahraniční destinace.

Zatímco lom Seč zůstává spíš tajným tipem pro dobrodruhy, jezero Most se rychle stává oblíbeným cílem rodin, výletníků i sportovců. Velkou výhodou je, že sem dostanete pohodlně věřejnou dopravou i autem. Je tu parkoviště, zázemí a vše potřebné pro den u vody. A co je nejpůsobivější? To, že jen pár let zpět tady byla pustina, kam by člověk dobrovolně nikdy nešel.

Medard - vodní gigant budoucnosti

A to ještě není všechno. Třetím vodním skvostem, který se dere do povědomí, je jezero Medard. Leží v západních Čechách, nedaleko Sokolova, a co do velikosti si nezadá s těmi největšími. Voda je v něm úžasně čistá a obklopená členitou krajinou, která se neustále proměňuje, protože celý projekt ještě není dokončený.

V lednu 2026 by měla začít stavba cyklostezky o délce 13 kilometrů s tématickými zastávkami. Na jezeře by mělo vzniknout i molo a ptačí vyhlídka. Počítá se i se záchytnými parkovišti. Stavba by měla trvat rok a půl. Následně se počítá i s dalším rozvojem volnočasových aktivit a rezidencemi.

Proměna, kterou tato místa zažila, je fascinující. Z dolů, které dřív znamenaly tvrdou práci a špinavou krajinu, se stávají místa klidu, krásy a nových zážitků. Ať už zvolíte dobrodružný lom Seč, moderní areál u Mostu nebo tichý Medard s výhledem do budoucnosti, jedno je jisté, za krásami se nemusí jezdit daleko. Někdy stačí jen změnit úhel pohledu.

Reklama
Reklama