Zajímavost ze světa zvířat: Neuvěříte, jak inteligentní jsou tato běžná zvířata
Když se řekne inteligence, vybaví se vám jako první nejspíš člověk, ale i svět zvířat je jí plný. Ze zvířat jsou za inteligentní pokládáni delfíni, opice nebo psi. Mezi běžnými zvířaty se ale najdou taková, která psa dalece předčí. Komu příroda nadělila chytrost opravdu štědře?
Inteligence zvířat
Od dob, kdy byla zvířata považována spíš jako věc, uplynulo už mnoho času. Dnes o své zvířecí miláčky pečujeme jako o děti a jejich případnou nepohodu můžete řešit i se zvířecím psychologem. Každý, kdo měl někdy nějaké to zvířátko doma, ví, že všichni živí tvorové mají duši, jedinečnou povahu i zlozvyky. Celá příroda ve svém rozmanitém bytí ukazuje, jak umí zvířata být organizovaná a zodpovědná. To samo je důkazem inteligence života. Zvířecí druhy mezi sebou komunikují, spolupracují a vytvářejí vztahy. Jsou schopny pocítit stejné emoce jako my lidé. To, jak je s nimi zacházeno, je vidět na jejich prosperitě a vitalitě, jelikož se cítí dobře. Naopak nedostatek péče nebo vysloveně hrubá péče dostane vše živé do špatného stavu. To platí nejen pro faunu, ale i flóru kolem nás.
Testy inteligence zvířat probíhají vždy nějakým rébusem, při kterém je nutno vymyslet řešení. Například kozy jsou skvělé řešitelky zvlášť pokud jde o jídlo. Pro nejchutnější listoví jsou schopny se dostat na místa až neuvěřitelná, marocké kozy dokonce vylezou na strom pro svou oblíbenou pochoutku. Při nezdařeném pokusu se pro příště poučí a svou chybu si pamatují i několik měsíců.
Nedostatek inteligence mohou vzbuzovat zvířata, která žijí ve stádech jako ovce nebo krávy. Ve svém společenství si musí všechny pamatovat, stejně jako lidi, kteří se o ně starají. Ovce dovedou známou tvář poznat i po změně celkového vzhledu. Krávy si ve stádu vytváří menší přátelské kolektivy, které striktně dodržují. Přesto je jedna nejvyšší, a pokud je někdo neposlušný, izoluje ho celé stádo. Nové krávy se musí první představit a najít si přátele, než jsou přijaty. Podobně nechytře působí také slepice. Jde přitom o velmi starostlivá a pečlivá stvoření. O své potomky pečují už před vylíhnutím nejen teplem svého těla, ale dokonce jim broukají, malá kuřátka následně připravují na všechny nástrahy světa. Samotná kuřata předčí lidské děti například v pochopení toho, že objekt stále existuje, i když ho zrovna nevidíme. Zvládnou to již po dvou dnech života, dětem to trvá okolo 6 měsíců.
Prasata
Inteligence prasat vědce nepřestává překvapovat. Zdánlivě lenivé, hloupé zvíře má svou osobnost a právě jejich chytrost z nich udělala i domácí mazlíčky. Prasata jsou dnes považována za velmi inteligentní zvířata, která umí být svéhlavá, jdou si za svým cílem a dovedou vás i napálit. Zajímavým testem, který byl na prasatech prováděn je test sebeuvědomění. Prase se vidí v zrcadle a rozpozná se již v 6 týdnech, dítě je toho samého schopno až tak ve 2 letech. Pokud prase uvidí na svém odrazu flíček, pokusí se ho ze sebe odstranit. Podle pohledu do zrcadla na odraz místnosti je prase dokonce schopné najít jídlo. V paměťovém testu jsou prasata stejně úspěšná jako šimpanzi.
Povahou jsou prasata přátelská a zvídavá a mají dobrou paměť. Říká se, že pokud je naštvete, umí se pomstít a klidně si vyčkají na správnou chvíli. Vyznají se v emocích, kromě toho, že je cítí, je i chápou a uvědomují si, že je mohou sami ovlivnit. Jsou velmi hravá, oblíbenou hračkou je hlavně míček, potřebují ale rozmanitost. Prasata jsou sice líná, ale rádi se nějakým způsobem baví. Nedostatek činnosti je přivádí do stavu unuděnosti. A protože jsou to chytrá zvířata, spolupracují něco za něco. Nejraději si hrají s příslibem dobrého pamlsku