Tvrdíte, že to nejde? Tohle zvládne i panelákový lenoch

Tvrdíte, že to nejde? Tohle zvládne i panelákový lenoch

Foto: bzyxx / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Vytvořit si na balkoně svůj malý kousek přírody je čím dál populárnější. V dnešním článku se zaměříme na to, jak váš balkon proměnit v zelený ráj, který vám budou sousedé závidět.

Obsah článku
  1. Chutná zelenina
  2. Pěstování v paneláku
  3. Nenáročná zelenina
  4. Rajčata
  5. Papriky
  6. Bylinky

Chutná zelenina

Nemusíte mít velkou zahradu, abyste si mohli vypěstovat vlastní zeleninu. Stačí dodržet pár základních pravidel a vybírat správné druhy zeleniny vhodné pro pěstování v truhlících či květináčích než začnete, určitě se zamyslete nad orientací vašeho balkonu.

Pěstování v paneláku

Balkon nabízí skvělou příležitost, jak si dopřát čerstvé plody přímo u vás doma. Pro většinu zeleniny je ideální balkon s dostatkem slunce, tedy orientace na jih nebo západ. Sluneční paprsky jsou totiž pro růst a vývoj rostlin nezbytné.

Pokud máte balkon na sever, můžete zkusit pěstovat méně náročné druhy, ale počítejte s tím, že sklizeň nebude tak bohatá. Dále je důležité zvolit správné nádoby. Květináče by měly mít dostatečnou hloubku, minimálně 30 až 40 cm, aby měly kořeny dost prostoru. Nezapomeňte také na drenážní otvory, které zabrání přemokření a hnilobě kořenů.

Nenáročná zelenina

Kvalitní substrát je základem úspěchu, ideální je speciální půda pro zeleninu. Velmi oblíbená a jednoduchá na pěstování jsou rajčata, zvlášť keříková, která nepotřebují oporu. Nejlepší je vysévat semínka v březnu do truhlíku nebo sáčku a přesazovat sazenice na balkon až po 20. květnu. Kdy už nehrozí noční mrazíky.

Rajčata

Rajčata vyžadují pravidelnou zálivku přímo ke kořenům a časté přihnojování, aby rostla plná a šťavnatá. Další rychle rostoucí a nenáročnou zeleninou jsou ředkvičky. Sázejte je do větších truhlíků s kompostovanou zeminou na slunné místo, semínka dejte asi čtyři až pět cm od sebe. Ředkvičky mají krátkou vegetační dobu a lze je pěstovat i celoročně, pokud je chráníte před mrazem.

Papriky

Papriky, včetně chilli papriček, jsou na balkoně také skvělou volbou. Semínka vysévejte v lednu až v březnu ve výsevních miskách, udržujte teplotu kolem 26 až 30 °C a substrát vlhký, ale ne přemokřený. Po vzniku prvních lístků přesaďte rostliny do samostatných květináčů s dostatečným prostorem. Papriky potřebují hodně slunce a pravidelnou zálivku, přičemž je vhodné je během sezóny pravidelně přihnojovat.  

Bylinky

Máta, pažitka, petržel nebo šalvěj jsou nejen chutným doplňkem do kuchyně, ale také jsou nenáročními společníky pro zeleninové truhlíky. Většina z nich potřebuje alespoň čtyři až šest hodin světla denně, proto je umístěte na slunné místo. Vždy sledujte počasí a v případě nočních mrazíků citlivé rostliny přeneste dovnitř nebo je chraňte tenkou textilií.

Kombinujte různé druhy zeleniny s různými dobami sklizně, abyste měli úrodu po celé léto. Nepřetěžujte balkon, vybírejte rostliny podle velikosti květináčů a množství dostupného prostoru. S trochou trpělivostí a péče se váš balkon může proměnit na malou zeleninou zahrádku.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama