Ručník na lehátku a odchod? Čechy oblíbená destinace si za toto účtuje 200 €
Za odložený ručník nebo lehátko bez dozoru na veřejné pláži hrozí pokuta ve stovkách eur. Proti nelegálnímu nebo nespravedlivému zabírání míst zasahují úřady stále častěji. Bojují také proti nelegálnímu pronajímání lehátek turistům.
Opatření proti zabírání lehátek
Jedna z nejoblíbenějších destinací českých turistů letos zavedla opatření proti rozšířenému plážovému nešvaru. Dovolenkáři si totiž rádi „rezervují“ lehátko ručníkem. Lehátko v ranních hodinách ponechají obložené ručníkem a vydají se na snídani. Taková taktika se nyní může prodražit.
V několika italských regionech totiž místní úřady a pobřežní stráž začaly pokutovat turisty za opuštěné plážové vybavení. Výše pokuty může vyšplhat až na 200 eur, tedy zhruba 5 400 korun. Cílem opatření je zajistit férový přístup k veřejným plážím pro všechny návštěvníky. Češi by si tak měli na své dovolené dát raději pozor. Zvyk „ručníkové rezervace“ by se v Itálii mohl nepříjemně prodražit. Zákaz platí do 8:30 ráno.
Kde platí zákaz a příklady zásahů
Přísnější kontrola veřejných pláží probíhá v rámci kampaně "Mare Sicuro", nebo-li Bezpečné moře. A omezení nespravedlivého obsazování plážových míst bez fyzické přítomnosti je jedním z hlavním cílů. Zásahy probíhají například v Toskánsku. Ve městě Cecina v provincii Livorno již policie zabavila desítky ručníků, slunečníků i plastových židlí ponechaných přes noc na pláži.
Pobřežní stráž zasahovala například také v Kalábrii, kde v noci zabavila více než 100 ručníků a slunečníků. Lidé si tímto způsobem zabírali místa ještě před rozedněním. Zákaz dále platí v kraji Abruzzo - například ve městě Tortoreto pobřežní hlídky provedly razii v časných ranních hodinách a zabavily velké množství slunečníků a židlí.
Dalšími oblastmi s touto vyhláškou jsou Sicílie (policie již zasahovala v oblasti Trapani a Agrigento), Ligurie a Kampánie, kde jsou přísnější kontroly zejména v menších vesnicích kolem pobřeží Amalfi, kde je plážových ploch velmi málo a turistů naopak až příliš mnoho.
Boj proti nelegálnímu pronajímání
Úřady zákazem zasahují také proti nelegálnímu pronajímání lehátek. „Plážoví podnikatelé“ rozkládají v noci nebo brzy ráno ručníky, lehátka či slunečníky na co nejatraktivnější místa na pláži a později je nabízejí turistům za peníze. Ti si často myslí, že jde o oficiální službu.
Jedná se ovšem o porušení zákona, protože veřejné pláže v Itálii musí být přístupné zdarma a bez překážek. Vybírání peněz za místo bez licence je trestný čin kvalifikovaný jako zneužití veřejného prostoru.
V některých oblastech působí dokonce celé sítě organizovaného „zabírání“ lehátek, především v regionech jako Kampánie, Kalábrie, Lazio a Sicílie. Například ve městě Cecina úřady zachytily případy, kdy lidé přes noc rozložili desítky ručníků a lehátek, a ráno je nabízeli za 15–25 eur na den.
Tito „plážoví mafiáni“ také způsobují výpadek příjmů městům a licencovaným provozovatelům, jako jsou plážové bary či půjčovny. Ti jsou znevýhodněni vůči těm, kteří neplatí žádné poplatky ani daně.