Okurky jako nikdy předtím: Přisypte 1 lžíci tohoto zázraku a úroda vás ohromí

Okurky jako nikdy předtím: Přisypte 1 lžíci tohoto zázraku a úroda vás ohromí

Foto: zsv32071 / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Pěstujete doma zavařovačky nebo okurky na salát a máte stále pocit, že je úroda příliš malá? Vyzkoušejte některé z těchto domácích hnojiv – budete se divit, kolik jich denně posbíráte.

Obsah článku
  1. Jak si zajistit bohatou úrodu okurek
  2. Hnojivo z kopřiv či jetele
  3. Hnojivo ze slupek od cibule
  4. Hnojivo z droždí

Pěstování okurek v dnešní době využívá celou řadu strategií, které podporují hojný růst i velké plody. Moderní zahrádkáři například preferují pěstování do výšky, které přináší celou řadu výhod – vedle menšího záboru místa také optimální přístup vzduchu a slunečního záření, a také větší ochranu proti škůdcům. Chcete-li si zajistit dobrou úrodu okurek, je vhodné jim připravit optimální podmínky a podporovat jejich růst takovým hnojivem, které dodá substrátu dostatek živin.

Jak si zajistit bohatou úrodu okurek

V zásadě existuje hned několik technik umožňujících zvýšit úrodu okurek i velikost plodů. Zaměřují se prakticky na všechny faktory, které velikost sklizně ovlivňují. Kromě zmíněného vertikálního pěstování, díky kterému lze dobře regulovat vlhkost půdy a tím i rozšiřování případných nemocí nebo plísní či dostupnost plodů běžným škůdcům, je možné aplikovat také postupnou výsadbu sazenic, díky které se prodlouží doba sklizně až do pozdního podzimu (sazeničky se obvykle vysazují až do konce srpna, chladnější počasí v září a v říjnu je pro ně také velmi příjemné).

Velmi důležité je ovšem také správná zálivka, stanoviště s dostatkem slunce, vhodné rostliny rostoucí v okolí ze stejného substrátu a samozřejmě vhodné hnojivo. Zde je pár tipů, jak si ho připravit doma.

Hnojivo z kopřiv či jetele

Kopřivy i jetel jsou rostliny bohaté na dusík, který okurky ke svému růstu rozhodně potřebují. Hnojit můžete kopřivovou jíchou, nebo vytvořit podloží, které bude do půdy postupně uvolňovat potřebné látky. Postup je jednoduchý – kopřivu nebo jetel nasekáte nadrobno, smícháte se zeminou a vložíte do jamky, do které budete sázet sazeničku. Vrstva kopřivy se zalévá velkou dávkou vody, přikrývá klasickým kompostem rovněž s bohatou zálivkou. Takto připravená jamka je ideálním podložím pro sázení okurek.

Hnojivo ze slupek od cibule

Cibulové slupky jsou bohatým zdrojem hořčíku a draslíku, podporují rozvoj kořenového systému a chrání rostliny před bakteriemi a plísněmi. Hnojivo se připravuje macerací slupek ve vodě (máčí se přibližně 24 hodin). Směs je potřeba převařit a následně scedit. I malé množství dodá půdě dostatek potřebných minerálů.

Hnojivo z droždí

Velmi dobrým zdrojem živin je i hnojivo vyrobené z droždí, které obsahuje řadu vitamínů a může výrazně vylepšit také chuť plodů. Hnojivo lze připravit z čerstvých kvasnic, které se společně s cukrem rozmíchají ve vlažné vodě. Směs je potřeba nechat alespoň pár dní pracovat na teplém a temném místě. Poté, co dojde k vykvašení, je možné hnojivo používat, je však nutné je výrazně zředit (alespoň v poměru 1:3), aby nebylo příliš silné – v základní koncentraci by mohlo rostlinkám ublížit.

Postup přípravy hnojiva na okurky z droždí najdete také v následujícím videu.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama