Meteorologové varují před extrémními teplotami: Dočkáme se vlny veder?

Meteorologové varují před extrémními teplotami: Dočkáme se vlny veder?

Foto: NewAfrica / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Počasí se neustále mění jako na houpačce, dočkáme se letos opravdu teplého léta a budeme si moci užít slunečnou dovolenou, nebo nás čeká nestálé a chladnější počasí?

Obsah článku
  1. Chladné počasí v Česku nekončí
  2. Změny počasí ovlivňují naše zdraví

Chladné počasí v Česku nekončí

Předpovědí se mění poměrně často. Vlnu veder, kterou jste možná očekávali, vystřídá ochlazení. Oteplení se můžeme dočkat až na konci května. Podle informací z webu tn.cz ze dne 20. května tohoto roku, podle měsíční předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který pokrývá období od 19. do 15. června, bude i nadále v Česku převažovat chladnější počasí.Mírné oteplení se očekává až ke konci května, avšak začátek června zůstane spíše chladnější. Ačkoli meteorologické léto oficiálně začíná už 1. června, podle dlouhodobého výhledu se výraznějšího tepla skutečně nedočkáme. V následujících čtyřech týdnech meteorologové nepředpokládají nadprůměrné teploty, první polovina června by měla být teplotně průměrná až podprůměrná. Uprostřed tohoto týdne se mohou teploty vyšplhat na 18 až 23 stupňů Celsia.

Na běžné květnové teploty se počasí vrátí až koncem měsíce. Ani tehdy nečekejme teplé počasí. Podle meteorologů bude první polovina června spíše chladnější s teplotami průměrnými až podprůměrnými. S bouřkami bychom ale měli počítat už i na konci května. Bouřky by se měly objevit jen ojediněle, místy se vyskytnou také přeháňky. Deštivo však bude po celý týden a zatím to vypadá, že i v posledních květnových dnech.

Změny počasí ovlivňují naše zdraví

Mnoho lidí při změnách počasí trpí bolestmi hlavy, kloubů či dalšími zdravotními potížemi. Tento stav známý jako meteosenzitiva, byl dlouho považován za přecitlivělost, avšak odborníci potvrzují, že změny počasí mají na lidské zdraví výraznější dopad, než se dříve předpokládalo. Nejvíce ohrožení jsou lidé s kardiovaskulárními problémy, vysokým krevním tlakem a dalšími chronickými nemocemi.

Samozřejmě může pomoci s lepším přizpůsobením na změny počasí pravidelný pohyb. Nejlepší je zvolit takové cvičení, které nás skutečně baví. Odborníci doporučují kombinaci aerobního a silového cvičení, třeba čtyřikrát týdně svižná procházka, jogging, kolo nebo plavání a k tomu pak ještě třikrát týdně přidat posilování. Jestliže se na to necítíte, můžete zařadit pouze obyčejné procházky, které vám také pomohou s vaším zdravím. Jestliže se rozhodnete pro pravidelný pohyb, postupně přidávejte na intenzitě, rozhodně po vás nikdo nechce, abyste se strhali a druhý den nemohli chodit nebo vám bylo ještě hůř. 

Reklama
Zdroje článku:
Reklama