Česnek větší než sousedův: Stačí 1 lžíce tohoto domácího aktivátoru a úroda bude rekordní

Česnek větší než sousedův: Stačí 1 lžíce tohoto domácího aktivátoru a úroda bude rekordní

Foto: johnnymiller / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Pěstujete na zahradě česnek a chtěli byste sklízet velké a silné palice? Klíčem je především správná péče a vhodné hnojivo aplikované v pravou chvíli. Čím hnojit a kdy je správná chvíle hnojivo na česnek aplikovat?

Obsah článku
  1. Jak pečovat o česnek
  2. Jak česnek hnojit
  3. Kompost
  4. Dřevěný popel
  5. Kávová sedlina

Pěstování česneku má v tuzemsku velkou tradici a řada odrůd pochází přímo od místních šlechtitelů. Chcete-li si užívat bohaté úrody a plodů, které se vyznačují silnou chutí a vysokým obsahem tělu prospěšných látek, je dobré se zaměřit na všechny součásti procesu výsadby a péče o něj. Česnek totiž potřebuje specifické podmínky i vhodný druh výživy, která se mu dodává ve správnou chvíli formou hnojiva.

Jak pečovat o česnek

Velmi důležitým je při pěstování česneku hned první krok, tedy výběr stanoviště, a hlavně doba sázení. Aby se česneku dařilo, potřebuje polostín po celou dobu svého růstu (na sluníčku by příliš vysychal, v úplném stínu by zase neměl dostatečně veliké plody a držela by se u něj voda).

Jakmile vybere stanoviště, je dobré počkat na vhodné podmínky – česnek se sází na podzim nebo na jaře, teplota by neměla přesahovat 9°C. Vyšší teplota by mohla způsobit napadení různými škůdci, především plísněmi. Řada pěstitelů navíc česnek před sázením pro větší ochranu moří. Půda se před sázením vylepšuje kompostem, není vhodné používat chlévský hnůj.

Podzimní odrůdy jsou výhodné především kvůli časné sklizni a také lepšímu zakořenění během zimy a jarních měsíců, i jarní výsadba však může přinést bohatou úrodu, zejména při správném hnojení.

Jak česnek hnojit

Česnek je možné hnojit různými hnojivy, důležité je, aby byla bohatá na draslík, fosfor a dusík. Ideální je proto ptačí trus, který je možné koupit ve formě granulí nebo si jej připravit, pokud doma chováte drůbež. Již při sázení se půda česneku obohacuje o tyto složky přidáním kompostu nebo hnoje, které dodávají živiny klíčkům. S hnojením se začíná až ve chvíli, kdy česnek začíná růst a aplikuje se přibližně v desetidenních intervalech. Používá se zpravidla hnojící roztok, který se leje přímo k rostlinám, nedoporučuje se zalévání provádět s růžicí, probíhat by mělo spíše ke každé rostlině zvlášť. Kromě klasického hnojiva můžete použít také alternativy. Zde je několik příkladů.

Kompost

Kompost je velmi bohatý na živiny a pokud ho chcete použít jako hnojivo na česnek, je vhodný především při sázení. Pokud používáte kalifornské žížaly, můžete česnek hnojit žížalím čajem.

Dřevěný popel

Toto hnojivo je bohaté především na draslík, používá se popel ze spalování dřeva (například po táboráku nebo z krbu). Hnojivo se rovněž zapracovává do půdy, je možné jej však aplikovat i poté, co je již česnek zasazený. Jednoduše se zapracuje do půdy a nechá působit.

Kávová sedlina

I odpad z vaření mleté zrnkové kávy obsahuje celou řadu cenných živin, které mohou česneku prospět. Obdobně jako popel se kávová sedlina pouze jemně zapracuje do půdy v okolí rostlinky a nechá postupně působit.

Chcete-li se podívat, jak správně sázet česnek, pusťte si následující video.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama