Tohle má doma každý. Můžete skončit i v nemocnici

Tohle má doma každý. Můžete skončit i v nemocnici

Foto: motortion / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Koření, čaje, bylinky. Používáme je běžně a někdy si řekneme, že více je lépe. Přece tak krásně voní! A jsou léčivé! Jenže některým kořením se můžeme dokonce přiotrávit a skončit na pohotovosti.

Obsah článku
  1. Muškátový oříšek
  2. Šalvěj
  3. Skořice
  4. Zázvor
  5. Lékořice

Nemusí to být tak těžké, stačí, když danou chuť milujete a neznáte pravou míru.

Některé z níže uvedeného koření je zároveň ještě zrádnější. Používáme ho i jako léčivou bylinku. Pak stačí nedodržovat doporučené dávkování a klidně můžeme skončit na pohotovosti.

Muškátový oříšek

Oblíbené koření do masa i zeleniny obsahuje aromatický olej, který tvoří až třetinu jeho váhy. Tyto aromatické oleje a sloučeniny mají psychotropní účinky. Narkotický efekt byl popsán již v 16. století. K vyvolání halucinací je ale potřeba sníst dva až tři ořechy. Ale i konzumace více okořeněného jídla může u citlivých osob vyvolat deprese nebo nevolnost.

koření
koření | Zdroj: Igor Tishenko / Depositphotos

Šalvěj

Jako čaj na trávení. V podobě koření do masa a závitků. Oblíbenou šalvějí se v jídle asi nepředávkujete, pokud si ji nenatrháte velké množství například do salátu. Naštěstí je tak hořká, že k předávkování často nedochází. Ale přesto, může způsobit úzkosti, neklid, závratě, halucinace nebo křeče. To už ale mluvíme o velkém množství. Šalvějový čaj pijte jen krátce a nepřekračujte denní dávkování.

POZOR: Mimochodem, podobně (a ve velkém množství jedovatě) působí také pelyněk.

Skořice

Jde o druh, který používáte. Cejlonská (hladká) je v pořádku, má nízký obsah kumarinu. Čínská skořice (je zvrásněná, připomíná povrch stromu) ho má naopak vysoký. Může tak způsobit bolesti hlavy, závratě, či poškodit játra. Navíc je karcinogenní.

Zázvor

Zázvorem se můžete snadno předávkovat. Jeho silice jsou velmi agresivní. U receptů a jídel to příliš nehrozí, ale při snaze se rychle uzdravit z nachlazení, buďte opatrní. Pálení žáhy, podráždění žaludku  nebo žlučníku, nevolnost nebo alergické reakce. Tady lze snadno skončit na pohotovosti.

Také ne pro všechny je na žaludek zklidňující. Pokud je vám po něm hůře, zázvor nepoužívejte.

Lékořice

Také ta patří k bylinkám, kterými se lze předávkovat. Ve formě byliny, čaje nebo koření do sladkých jídel by měla být používána střídmě. Stejně tak konzumace lékořicových bonbonů může být riziková. Nastimuluje vás. Zvedne kortizol, můžete mít poruchy vidění, arytmie nebo rozhazuje hormonální hladiny v těle.

To se děje ale spíše u dlouhodobých a vysokých konzumací cukrovinek.

Reklama
Reklama