Co žužlala miminka za totáče? Dnes je to plastové zlato za tisíce
Barevná chrastítka a kousátka, která bývala běžnou výbavou každého socialistického miminka, se dnes mění v cenné sběratelské kousky. Někdejší běžné plastové hračky československé výroby nyní na aukcích dosahují cen, ze kterých se tají dech.
Když chrastítka vládla dětským pokojům
V dobách hlubokého socialismu neměli rodiče na výběr z desítek variant dětských hraček jako dnes. Hračky ze západního světa se k nám téměř nedovážely, a tak byly domácí výrobky nejen u dětí velmi populární. Zatímco dnes mají rodiče k dispozici nepřeberné množství značek, materiálů a designů, tehdy stačilo několik základních typů hraček.
Klasická chrastítka z plastu tvořila základ výbavy každého miminka. Nejčastěji šlo o jednoduché tvary – zvířátka, geometrické obrazce nebo pohádkové postavičky. Běžným výrobcem byla například firma Colorplast, jejíž produkty jsou dnes vyhledávaným sběratelským artiklem.
Nedostatek jako matka invence
Zatímco moderní rodiče řeší, zda pořídit silikonové, dřevěné nebo textilní kousátko, za socialismu byl výběr podstatně jednodušší. Přesnídávky a předpřipravené příkrmy byly v dobách socialismu hudbou budoucnosti. Mnoho věcí prostě neexistovalo nebo se na ně stály dlouhé fronty.
Co ale nechybělo, byla vynalézavost rodičů. Pokud nebyla k dispozici specializovaná hračka, posloužila kůrka chleba zabalená do čistého kapesníku. Zatímco dnes takové řešení vyvolá zděšení, tehdy šlo o běžnou praxi.
Plastová revoluce v dětském pokoji
Sedmdesátá léta přinesla do výroby hraček významnou změnu – začal se při ní používat také plast. Komunisté v tom viděli především jednodušší a podstatně rychlejší výrobu. Právě tehdy se zrodila řada ikonických hraček, které jsou dnes nejvyhledávanější.
Nostalgická hodnota překonává kvalitu
Proč jsou dnes tyto jednoduché hračky tak ceněné? Československé hračky byly u dětí mimořádně oblíbené a dodnes u mnoha lidí vyvolávají nostalgické vzpomínky.
Mali sme radi aj československé hračky, boli pevné, nedali sa zničiť, dlho vydržali,
vzpomínala návštěvnice budapešťského muzea, kde probíhala výstava socialistických hraček.
Paradoxem je, že mnohé z těchto produktů nebyly z dnešního pohledu vyrobeny podle moderních bezpečnostních standardů. Přesto, nebo možná právě proto, jsou dnes vyhledávaným artiklem, který připomíná doby minulé.
Z dětského pokoje do sběratelské vitríny
Retro plastová chrastítka v původním obalu dnes na aukčních portálech dosahují překvapivých částek. Například původní chrastítko v původním obalu, vyrobené ve firmě Colorplast, se nabízí jako sběratelský kousek. Jiná nabídka zahrnuje "retro plastová chrastítka - 2 kusy, vyrobeno v ČSSR".
Ceny těchto hraček mohou dosahovat od několika stovek po tisíce korun, v závislosti na stavu, originalitě balení a vzácnosti daného kusu. Paradoxně tak tyto jednoduché plastové hračky často stojí více než moderní hi-tech vybavení pro dnešní děti.
Kam se poděly továrny na vzpomínky?
Mnoho z původních továren, které tyto hračky vyráběly, dnes již neexistuje nebo prošly transformací. Některé značky jako KOVAP přežily i pád režimu a vyrábějí dodnes, byť s pozměněným sortimentem.
Bývala doba, kdy se v Československu vyráběly hračky, které putovaly i do zahraničí. Naše hračky byly populární například v Maďarsku, jak dokládá výstava socialistických hraček v budapešťském dopravním a technickém muzeu.
Podívejte se na toto staré video…