Kvíz ANO – NE: Tohle nedal ani člověk s titulem. Co vy?
V hovorové mluvě je používáme každý den, když je ale máme napsat na papír, občas tápeme. V našem krásném jazyce jsou prostě slovíčka, u kterých děláme v psané formě stále chyby. A to bez ohledu na to, jestli je nám 12 nebo 30 let. Pojďte si zkusit náš kvíz a ukažte, jak jste na tom Vy!
Čeština
Čeština je krásný a bohatý jazyk. Jednu jednoduchou situaci umíme běžně popsat několika podstatnými jmény s desítkami přídavných, a ještě to dobarvit patřičným citoslovcem. Je to poetický jazyk, který však občas bývá také záludný.
To, co denně používáme v mluvené češtině, nad tím se většinou nijak nepozastavíme. V dnešním světě, kde lidé začínají preferovat psanou komunikaci (alespoň když jde o komunikaci na dálku), kdy se podstatná část práce řeší výhradně přes e-mail, se však začíná ukazovat, že mnoho Čechů dělá při písemné komunikaci řadu chyb. Některé jsou nevýrazné a druhá strana si jich často ani nevšimne, jiné ale mohou úplně změnit význam celého sdělení.
Často jde o gramatické chyby, špatně napsané číslovky, psaní velkých písmen, ale v neposlední řadě jde také o specifická slova. Některá nám zkrátka dělají problémy.
Tento kvíz prověří, jestli jste dávali pozor, když paní učitelka hovořila o nesčetném množství výjimek v českém jazyce a o specifických příkladech, kdy se něco píše jinak, než jak to zní. Případně ukáže, jestli jste alespoň jednou v životě otevřeli nesmrtelnou příručku Pravidla českého pravopisu. Kvíz reflektuje také to, jak se čeština v průběhu let mění zapojením anglicismů a internacionalismů obecně. Teď už ale pojďme na to!
Kvíz
Uf, konečně to máte za sebou! Dejte nám vědět v komentářích, jak jste si vedli. Věděli jste všechno s přehledem, nebo Vás některé otázky překvapily?