Horké léto? Tyto potraviny vás zaručeně zchladí!

Horké léto? Tyto potraviny vás zaručeně zchladí!

Foto: Alena Ozerova / Shutterstock

Aktualizováno:
2 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

S příchodem horkých, letních dnů hledáme nejrůznější způsoby, jak ochladit náš organismus a přitom si do syta užít teplých slunečních paprsků. V parném počasí nejvíce toužíme po zmrzlině a chlazených nápojích, ale úlevu nám přinesou pouze krátkodobě. Co tedy zaručeně funguje? Poradíme vám pár tipů, jak letošní léto přežít o něco komfortněji než obvykle.

Bylinky?

Bylinky mají schopnost náš organismus jak zchladit, tak zahřát, alespoň to tvrdí tradiční čínská medicína. Jak tedy na léto vybrat ty správné druhy a je v nich nějaký rozdíl? Heřmánek, máta, meduňka, aloe nebo levandule patří mezi ty rostliny, kterým byste v létě měli věnovat speciální pozornost!

Bylinky fungují na dvou základních principech. Některé z nich mají schopnost snížit tělesnou teplotu přímo, a tudíž ochladit náš organismus. Jiné zase fungují na bázi potopudných účinků. Přezdívá se jim diaforetika a jinými slovy se jedná o látky, které vyvolávají pocení. Zní to sice kontraproduktivně, ale mnoho domorodých kultur pocházejících z oblastí s horkým klimatem, používá v kuchyni např. chilli koření nebo kajenský pepř. Pocení je přirozený způsob klimatizace našeho organismu. Účinky diaforetik navíc nejsou nijak dramatické, nemusíte tak mít obavy z přehřátí!

Na co si dát v létě pozor?

Podle tradiční čínské medicíny bychom se v horkém počasí měli vyhýbat pokrmům, které jsou příliš slané a kyselé. Přednost by tak měla dostávat jídla spíše nasládlé chuti, např. u nás v sezóně velmi oblíbený vodní meloun. Pozor ale na přidaný cukr! Přeslazené, průmyslově zpracované potraviny rozhodně nejsou ideálním řešením.

A proč nefunguje zmrzlina? Je nutné pochopit rozdíl mezi chladivým pocitem v ústech a skutečným chladivým účinkem na vnitřní prostředí našeho organismu. Jakmile pozřete chlazený pokrm či nápoj, úleva trvá jenom po dobu, kdy potravinu cítíte v dutině ústní. S polknutím a putováním potravy dál do žaludku pak chladivé účinky velmi rychle odeznívají.

A co vy, dáte bylinkám letos šanci?

Reklama
Zdroj článku:
Reklama