Čím budeš, až vyrosteš? Co dětské sny o povolání vypovídají o naší osobnosti

Čím budeš, až vyrosteš? Co dětské sny o povolání vypovídají o naší osobnosti

Foto: Mark Agnor/ Shutterstock

Aktualizováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Stačí pár příkladů za všechny a je krásně vidět, že naše dětské sny o budoucí práci leccos vypovídají o tom, jací jsme a jaké máme potřeby. Někdo chce zachraňovat ostatní, někdo chce být zachráněn, někdo potřebuje lásku ostatních, někdo hlavně pozornost.

Takže i když máte dojem, že všechny dětské sny už odnesl čas, možná ve své skutečné, dospělácké práci rozeznáte určitou podobnost s tím, co jste si přáli jako děti. Volba povolání může totiž o povaze člověka hodně napovědět.

Na několika případech se můžete přesvědčit o tom, co všechno mohou nejčastější vysněná povolání vlastně znamenat…

Učitel/ka

Sen postavit se před třídu žáků patří mezi evergreeny dětských povolání. Tuhle touhu často vyvolá nějaká učitelská postava, která se velmi pozitivně zapíše do paměti dítěte. Volba učitelství poukazuje na touhu sdílet a předávat informace, ale také touhu po autoritativním postavení, které může dětem v určitém věku připadat velmi lákavé, protože samy touží po větší samostatnosti a svobodě.

Veterinář/ka

Jestli jste se jako malí chtěli stát veterinářem, pak ve vás dřímá silná láska ke zvířatům, většinou spojená s oblíbeným mazlíčkem. Chtěli jste zachraňovat zvířata a pomáhat jim. Analogicky by se dalo říci, že pokud jste se toužili stát doktorem, vypovídá to o velké empatii a altruismu.

Hasiči nebo policisté

K hasičům nebo policistům se chtějí dát většinou kluci, protože i v dnešní době se tyto profese berou jako ty „nejmužnější“. Hasiči i policisté jsou v dětských očích něco jako hrdinové, kteří zachraňují běžné smrtelníky a řeší nebezpečné situace – kdo by o takové budoucnosti nesnil? Sen o podobné kariéře často znamená, že chce mít dítě možnost jednat, postavit se všemu zlu a zachránit svět. Skrývá se v něm touha pomáhat a chránit, ale také být v akci. Volba podobného povolání je důkazem o empatii, fyzické i psychické síle, vysokých nárocích, ale také potřebě autority a moci.

Vrcholový sport

Čím dál častěji se z úst malých dětí ozývá, že chtějí být slavným hokejistou, lyžařkou nebo krasobruslařkou. Je to způsobeno hlavně velkou mediální pozorností, které se vrcholoví sportovci těší. Sportovní ambice bývají nejen symbolem touhy překonávat vlastní schopnosti, ale také fyzické i psychické odolnosti. V některých případech však sen stát se fotbalistou spíš znamená jednoduše sen „být hvězdou“ a jeho původ můžeme hledat v trochu narcistické touze po slávě a vysokém společenském postavení, které s ní jde ruku v ruce.

Herectví – Zpěv – Tanec

Umělecké profese, jako je herectví nebo pěvecká kariéra, jsou častými dětskými sny. Hlavně proto, že je svět považuje za „krásná umění“ a také jsou v centru pozornosti. Jsou k nim potřeba nejen určité fyzické a talentové předpoklady, ale také jistá chuť „se předvádět“, spojovaná opět s narcisismem. Tyhle sklony mají děti, které chtějí být chváleny a všemi obdivovány. Svědčí to o sebestředné povaze, ale také snaze realizovat se prostřednictvím vášně a tvůrčího nadání.

A co vy? Co jste chtěli dělat, až vyrostete? A jak moc jste se od svého snu vzdálili?

Reklama
Zdroj článku:
Reklama