Milujete chuť výměšků bakterií a kvasinek? Určitě, protože tohle milují všichni Češi

Milujete chuť výměšků bakterií a kvasinek? Určitě, protože tohle milují všichni Češi

Foto: Krakenimages.com / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Je to doslova návyková chuť, ke které se budeme stále vracet. Intenzivní, temná, výrazná. Nejde jen u tzv. „pátou chuť“ umami, ale i chutě, které jsou spojeny s typicky českou kuchyní. Netušíme, že jíme něco, co asi úplně nechceme vědět, odkud pochází.

Obsah článku
  1. Umami
  2. Ume ocet 
  3. Kombucha 
  4. Kysané zelí 
  5. Kimči 
  6. Jogurt 
  7. Zrající sýry s povlakem

Milujem tahle jídla, protože mají intenzivní chuť. Mohou být z těch, které tak uspokojují chuťové buňky, že se jimi nepřejídáme

Pojďte se podívat,co Češi milují. Zatímco možná často zapomínají, že tyhle fenomenální chutě jsou produktem výměšků živých organismů. Je tu společná velmi intenzivní chuť nebo vůně. Ačkoliv zabrousíme do asijské kuchyně, tak skončíme u něčeho typicky českého.

Umami

Pikantní masová temná chuť pochází z Asie, kde hraje jednu z hlavních rolí při přípravě tamních typických jídel. My ji známe nejvíce ze sojových omáček. Případně ji můžeme cítit v dobrém silném vývaru. Uzemňuje, dává jídlu sílu. Cítíme ji na celé ploše jazyka.

Mimo jiné se vyrábí i kvašením. Miso, sojové omáčky… jsou produkty kvasných procesů. Umami pak přirozeně obsahují třeba houby, zejména hlíva, hnědý cukr nebo i zelený čaj.

Ume ocet 

Japonské švestičky umeboši kvasí ve velkých sudech. Samy o sobě jsou delikatesou, najdete je v obchodech s asijskými dobrotami nebo zdravou výživou. Ocet, který při fermentaci vznikal, je vzácnou tekutinou.

Jak chutná? Jako silně slaná masová chuť se švestkovou vůní. Hodí se do omáček, vývarů, polévek.

Kombucha 

Houbovité gelové útvary, kombuchy, kvasí ve sladkém čaji. Nakyslou a perlivou chuť nápoji dodávají kvasinky, které zpracovávají cukr. Ostatně, tak podobně vzniká i víno.

Kysané zelí 

Naše oblíbená zelenina kvasí díky bakteriím mléčného kvašení (Leuconostoc, Lactobacillus a Pediococcus), jež také spotřebovávají cukr obsažený v zelných listech. Kvasinky pak zelí i konzervují.

Kysané potraviny jsou zdravé
Kysané potraviny jsou zdravé | Zdroj: alpinistximich.gmail.com / Depositphotos

Kimči 

Na stejném principu vzniká i kimči, s tím, že tu cukru může být více – z mrkve, sladších druhů zelí apod… Kimči se také koření, často pikantně. Může být tedy i kyselejší. A většinou také vykvasí trošku rychleji než jen klasické české zelí.

Jogurt 

Jogurty mohou obsahovat i vícero kultur. Jiné vytváří kefír, jiné jogurty. Laktozu bakterie mění na kyselinu mléčnou a další produkty, čímž vzniká typická kyselá chuť a struktura jogurtů.

Zrající sýry s povlakem

Známe je a voní... Romadur, synerček , pivní sýr. Říká se jim sýry zrající pod mazem.

Tyto sýry mají žlutavý typicky "voňavý" povlak ze speciálních kultur bakterií.
Mazlavý povrch a typickou chuť tvoří pak právě tyto bakterie a jejich výměšky.

Reklama
Reklama