Babiččin obyčejný porcelán dnes stojí jako nový byt. Podívejte se do skříněk

Babiččin obyčejný porcelán dnes stojí jako nový byt. Podívejte se do skříněk

Foto: heinteh / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Nenápadné servisy po babičce, zaprášené sošky v koutě. Než je odložíte do sklepa, zbystřete. Některé kousky mohou mít cenu, o které se vám ani nesnilo. Možná právě ve vaší kredenci dřímá malé jmění.

Obsah článku
  1. Když se sentiment snoubí s nečekanou hodnotou
  2. Prach ve skříni, nebo skrytý poklad? Odhalte tajemství vaší kredence
  3. Porcelánová horečka: Které značky lámou rekordy?
  4. Detektivní práce pro laiky: Co hledat kromě značky?

Pamatujete si na nedělní obědy u babičky? Na stůl se často dostával ten úhledný servis. Jindy zase oblíbený hrneček s prasklinkou, ze kterého káva chutnala tak nějak lépe. Tyto předměty v sobě nesou otisky rodinných příběhů. Vzpomínky na společné chvíle a vůni domova. Mnohdy je jejich sentimentální hodnota nevyčíslitelná. Ale co když se k ní přidá i hodnota finanční a navíc ne zrovna malá?

Když se sentiment snoubí s nečekanou hodnotou

Starožitnosti, spolu se sběratelskými předměty, zažívají renesanci. A mezi nimi má své čestné místo právě porcelán. Není výjimkou, že cena některých sad či jednotlivých kusů šplhá do statisíců. Někdy i milionů korun. To, co bylo kdysi běžnou součástí domácnosti, může být dnes vyhledávaným artiklem. Artiklem pro sběratele a investory. Představte si, že ona váza, kterou jste chtěli vyhodit, protože se vám nehodila do moderního interiéru, by mohla financovat... No, třeba rekonstrukci kuchyně nebo vysněnou dovolenou.

Prach ve skříni, nebo skrytý poklad? Odhalte tajemství vaší kredence

Možná si říkáte, že ten váš starý servis po prarodičích nemůže mít velkou cenu. Byl přece obyčejný. Ale právě v tom může být háček. Co bylo běžné před desítkami let, může být dnes raritou. Mnoho porcelánek zaniklo, některé designy se vyráběly jen v omezeném množství. A čas neúprosně snižuje počet dochovaných kusů v perfektním stavu. Jak tedy poznat, zda právě vy nedržíte v rukou poklad?

Prvním vodítkem je značka na spodní straně výrobku. Každý kus porcelánu měl své vlastní, unikátní označení. Podívejte se na ně. Porovnejte je s katalogy na specializovaných webech o starožitném porcelánu, s odbornou literaturou. A třeba budete příjemně překvapeni.

Porcelánová horečka: Které značky lámou rekordy?

Některá jména ve světě porcelánu rezonují více než jiná. Absolutní špičkou, jejíž výrobky dosahují astronomických částek na aukcích, je bezesporu Míšeňský porcelán (Meissen). Jeho typické zkřížené modré meče jsou symbolem luxusu a nejvyšší kvality. Pokud byste takový kousek objevili, máte téměř jistotu, že držíte v rukou cennost. Jak uvádí portál věnovaný starožitnostem, ceny za Míšeň mohou snadno přesáhnout i cenu nového automobilu.

Ale i české země mají své porcelánové klenoty. Figurální porcelán z Duchcova (Royal Dux Bohemia) je celosvětově ceněný. Zejména jde-li o secesní kusy. Stejně tak výrobky z Klášterce nad Ohří, Horního Slavkova (Haas & Czjzek) či Březové (Pirkenhammer) mohou mít značnou hodnotu. Obzvláště pokud se jedná o starší, ručně malované či raritní série. A nezapomínejme ani na věhlasný, všem dobře známý cibulák.

Detektivní práce pro laiky: Co hledat kromě značky?

Kromě značky je klíčovým faktorem stav porcelánu. Sebemenší prasklinka, oťuk nebo restaurátorský zásah mohou cenu snížit. Někdy i dramaticky. Ideální je samozřejmě nepoškozený stav. Starší kusy z limitovaných sérií jsou logicky cennější. Ruční malba, složité dekory, zlacení... To vše také přidává na hodnotě. U jídelních či kávových souprav hraje velkou roli, zda jsou kompletní. Pokud k předmětu existuje historie, kdo jej vlastnil, může to jeho cenu také zvýšit.

Reklama
Reklama