Tisíce Čechů tohle trápí každý den. A od státu slyší jen ticho
Státní správa, platy a úředníci. Je skutečně jejich mzda tak nízká? Zaměřili jsme se na hlavní body a získali cenné informace, které vám dění v tomto veřejném sektoru pomohou se lépe zorientovat.
Odchod úředníků
Zaměstnancům ministerstva a státním úředníkům už 6. rokem rostou platy pomaleji než průměrné mzdy v české ekonomice. Odbory proto chtějí při jednání s členy vlády prosadit zvýšení nejnižších platových tarifů státních úředníků, tato informace je z 10. 7 2025 z webu HN.cz. Je zásadní rozlišovat mezi prací na malém úřadě v obci nebo v menším městě a situací, kdy má člověk navíc vysokou školu a několik dlouhých let praxe. Pro mladého člověka je často plat na takovém úřadě výrazně horší, protože práce za pokladnou v obchodě je daleko lépe placená. Tato nerovnost může odrazovat talentované a kvalifikované lidi od práce ve státní správě.
Soudy
Vzpomínáte si na stávku, kdy se v minulém roce se řešily platy zaměstnanců u soudu? V té době odbory požadovaly minimálně 15 % navýšení platu a nové platové tabulky pro všechny soudní zaměstnance, případně alespoň dočasné systémové ohodnocení. Platy jsou podle nich stále velmi nízké, průměrně kolem 37 850 Kč měsíčně, přičemž například zapisovatelky berou jen 18 000 Kč čistého, což je na hraně zaručené mzdy. Odbory varují, že za takových podmínek je obtížné udržet kvalifikované pracovníky, kteří často po zkušební době odcházejí.
Navýšení mezd
Všichni usilují o změnu platových tabulek, která by měla platit od ledna příštího roku. Podle šéfa Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jiřího Hereckého je neúnosné, že 60 % základních tarifů je pod minimální mzdou nebo zaručeným platným, přičemž některé začínají na částce pouhých 13 540 Kč. Můžeme si například uvést, že v rámci státní správy se často mzdy dorovnávají, aby zaměstnance udrželi. Problém nastává, když se přidává paušálně stejný procentní přírůstek.
Velký rozdíl totiž je, když obyčejný úředník dostane o 1000 Kč měsíčně navíc, zatímco zaměstnanec na ministerstvu, jehož plat je několikanásobně vyšší, dostane o stejná procenta také více. Taková situace se logicky nedá srovnávat, protože procentuální nárůst znamená pro vysokopříjmové pracovníky mnohem větší částku, což může způsobit nespravedlnost a demotivaci těch s nižšími platy.
Zvyšování platů by se mělo odvíjet od skutečné výše mzdy, ti s nejnižšími příjmy by měli dostat přidáno víc, aby se jim dorovnala životní úroveň. Navíc se v poslední době ruší místo ve státní správě, kdy navíc narůstá byrokracie. Proč není možné tento systém zjednodušit a urychlit, jako to je třeba v jiných zemích?