Jak vybrat prací prášek? Rozhoduje účinnost i složení
Možná budete překvapení, až zjistíte, které prací prostředky se řadí mezi nejúčinnější a které při testování naopak těžce pohořely. Nejlevnější varianta nemusí být vždycky nejlepší volbou, ovšem i ta nejdražší může při odstraňování skvrn selhat.
Jak se testuje účinnost pracích prostředků
Srovnávání nejrůznějších pracích prášků, dostupných na českém trhu, probíhá často, přesto ani dnes není jednoduché najít mezi nimi ten nejúčinnější, který by byl zároveň cenově dostupný. V dnešní době plné vymožeností stojíme o takový prostředek, jenž bude šetrný k naší pokožce a celkovému zdraví, zároveň by měl být samozřejmě účinný a úspěšně vyprat nežádoucí fleky od vína, čokolády, opalovacích krémů, make-upu nebo třeba trávy. Testování jednotlivých prášků probíhá zpravidla tak, jak si jej představujeme na základě reklam zhlédnutých v televizi.
Zkrátka se připraví bavlněná trička, ideálně jasně bílá, a potřísní se nejrůznějšími výše zmíněnými věcmi, aby vznikly odolné a těžko odstranitelné skvrny. Ty se navíc nechávají pořádně zaschnout, načež se vše vypere na 40 stupňů a vysuší přirozeně na čerstvém vzduchu.
Vítězí dražší a dlouhodobě oblíbené značky
Který výrobek tedy při takovém testování pohořel posledně? Jeden z nejlevnějších, s ekologickým složením a českým původem. Tierra Verde má sloužit k odstraňování fleků z bílého prádla či látkových plen. Protože je také citlivý vůči pokožce, patří u zákazníků k oblíbeným výrobkům, jeho účinnost ovšem výrazně pokulhává za ostatními testovanými vzorky. S trávou, opalovacím krémem nebo make-upem si bohužel moc dobře neporadil, kromě toho se ani zcela nerozpouští a zanechává na prádle nepříjemný pocit naškrobenosti. Pamatujte, že nízká cena není vždycky nejrozumnější volbou.
Nutno uznat, že žádný testovaný prací prostředek si se všemi typy odolných fleků neporadil naprosto bezchybně. Úspěch nakonec nezaručí ani vyšší cena nebo výrazná a atraktivní televizní reklama. Přesto se na předních příčkách umístily známé značky, jako je ARIEL Professional Regular nebo PERSIL Universal. Oba tyto prací prostředky zaznamenaly v boji se skvrnami nejvyšší účinnost a hlavně se hodí na různé typy materiálů. Snadné rozpouštění a konzistentní výkony jim umožnily umístění na zlaté a stříbrné pozici, přičemž je doplňuje ještě ekologický produkt Ecover s taktéž solidní účinností.
Navzdory těmto informacím nejspíš někteří z nás budou i nadále zarputile používat staré dobré a léty prověřené mýdlo s jelenem, tradiční to český výrobek s kořeny sahajícími až do 19. století. Jelen prací prášek funguje spolehlivě na barevné prádlo a jeho umístění v konkurenci bylo více než slušné, takže vlastně nemáme důvod vás od něj odrazovat. Pokud jde o poměr ceny a výkonu, je to jistě výhodná a obstojná volba. Z dalších vcelku úspěšných vzorků můžete vyzkoušet např. prací prášek Rex nebo Savo Jarní svěžest.
Závěrem dodejme, že levné a přírodní alternativy se hodí na drobné nečistoty, zatímco dražší a oblíbené značky si spíše poradí i s těmi odolnějšími.