Kvíz pro znalce jazyka: Doplňte správně tato přísloví! Kdo dá 10/10, je absolutní jazykový génius
Přísloví patří do lidové slovesnosti a dokážou krásně popsat a vystihnout danou situaci, případně akci a reakci na chování lidí. Přísloví používali hojně naši předci.
Přísloví
Přísloví jsou krásným obohacením českého jazyka. Když je použijete ve správné situaci, okolí vás hned vnímá jako inteligentního člověka s bohatou slovní zásobou. V českém jazyce existuje nespočet přísloví, a tak máme mnoho možností je aktivně využívat a také předat tyto znalosti dalším generacím.
Jak bychom mohli přísloví definovat?
Jedná se o ustálené výroky, které obsahují obecně platné zásady nebo zkušenosti mravoučné povahy. Často mají formu rýmovaného dvojverší. V přísloví se skrývá životní moudro, rada a smyslem přísloví je určité ponaučení, například „Líná huba, holé neštěstí“. Toto přísloví radí, že když se nezeptáte, budete dál tápat. V přísloví je ponaučení mravů vyjádřeno buď přímo, nebo obrazně.
Přísloví vědecky
Náraz akustických vln, šířících se ze zdrojů v lidském hrdle, se odráží od bariéry stromů a síla i kvalita zpětné vlny je adekvátní původnímu vstupnímu impulsu. Víte, co je to za přísloví? Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Představte si, že by takto vědecky na vás mluvili vaše babičky a dědečkové místo toho, aby použili zmiňované přísloví. Nebo podobný příklad: Přebytek šelem z čeledi Canidae přivodí exitus hlodavce z čeledi Leporidae. Není jednodušší říct „Mnoho psů – zajícova smrt?“ A ještě jeden příklad: Kdo odolává pokušení nepodlehnout touze nechat dřímat vlastní energii, bývá obklopen chlorofylem. Jinými slovy, respektive příslovím můžeme vyjádřit tutéž myšlenku následovně: Komu se nelení, tomu se zelení.
Kvíz