Kolik musíte vydělávat za hodinu, abyste patřili k elitě? Ta částka vás šokuje

Kolik musíte vydělávat za hodinu, abyste patřili k elitě? Ta částka vás šokuje

Foto: AndreyPopov / Depositphotos

Publikováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

V Česku přibývá lidí, kteří vydělávají za hodinu práce tolik, že jim za každý měsíc přistane na účet šestimístná cifra. A to už se vyplatí ráno vstávat!

Obsah článku
  1. Jak je to v jednotlivých regionech a státech
  2. Kolik byste museli vydělat za hodinu?
  3. VIP povolání
  4. Co to znamená "být bohatý"?

Jistě se ptáte, kdo si je schopen takovou částku měsíčně vydělat. Že ve svém okolí mnoho takových neznáte? Možná, že ne, ale lidí s tímto krásným měsíčním výdělkem přibývá. Statistiky ukazují, že se často jedná o muže, kteří mají vysokoškolské vzdělání a působí v Praze ve vysoké manažerské pozici. A v jakých oborech? Nejčastěji se jedná o IT, strojírenství a medicínu.

Jak je to v jednotlivých regionech a státech

Zůstaňme ještě chvíli u Prahy. Tam lidé dosahují v průměru nejvyšších platových ohodnocení. Jde tak o nejbohatší region. Pakliže bychom se zaměřili na kraje, Středočeský jednoznačně vede. Průměrná hrubá mzda zde činí 49 442 Kč. Následuje kraj Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský. Naopak na spodních příčkách bychom našli Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj. V posledním zmíněném činí hrubá mzda 44 660 Kč.

Mzda v České republice je srovnatelná s Litvou, Řeckem či Portugalskem. V Evropě samozřejmě najdeme státy, kde průměrný plat přesahuje 100 000 Kč. Švýcarsko se pyšní nejvyšší hrubou mzdou, a to 183 248 Kč. Evropským protipólem je mu Maďarsko se mzdou 27 859 Kč. 

Kolik byste museli vydělat za hodinu?

Samozřejmě musíme brát v potaz životní náklady v různých lokalitách. V Praze je bydlení a další výdaje mnohem vyšší, než třeba na Jižní Moravě a to stejné platí i o státech. Abyste patřili mezi "vyšší třídu" a dosáhli na plat kolem 100 000 Kč hrubého, museli byste vydělávat více, než 600 Kč na hodinu. Přitom byste měli odpracovat klasických 40 hodin týdně. Na druhou stranu člověk, který má minimální mzdu, si vydělá jen asi 130 Kč na hodinu. To je výrazný rozdíl, který však jde často ruku v ruce se specializací, odpovědností a riziky.

VIP povolání

Říká se, že nikdy není pozdě na změnu, ale ruku na srdce, pokud máte svoji práci rádi a netoužíte po dalších studiích a  zároveň nejste člověk, který by chtěl zabřednout do odborných specializací jen za účelem zisku, pravděpodobně měnit nebudete. Toto všechno totiž zahrnuje také extrémní nasazení a přehodnocení životních priorit. Nejvyššími platy se mohou chlubit vrcholoví manažeři a ředitelé firem a také IT specialisté. Velmi vyhledávaní jsou experti na kyber bezpečnost a softwaroví architekti. Lze očekávat, že poptávka po těchto IT odbornících bude mít stále tendenci růst. Na mimořádné platy si přijdou také advokáti, bankéři a špičkoví lékaři.

Co to znamená "být bohatý"?

K pocitu bohatství Češi potřebují mít asi 120 000 Kč měsíčně. Hranice bohatství dle téměř 60% Čechů začíná na 10 milionech korun. V jiných dotazovaných zemích však  byli náročnější. Tam uváděli lidé, že bohatí by se cítili, pokud by měli rezervu 100 milionů korun. Vůbec nejnáročnější pak byli Italové.

Vy sami si můžete položit otázku, s jakou měsíční částkou byste byli velmi spokojení a jak vysoká by měla být vaše finanční rezerva, abyste se cítili opravdu zabezpečeni?

A jak bohatí byste museli být, abyste mohli přestat pracovat a užívat si rentiérského života? Pokud byste měli uloženo 10 milionů korun, pak by průměrná výnosnost investic byla asi 5% ročně. Měsíčně byste mohli utratit 40 tisíc korun. Nebylo by to na žádné velké vyskakování či cestování, ale rozhodně by to byl hezký důchod. Při rezervě 50 milionů korun, byste mohli utratit 200 tisíc měsíčně. A tak bychom mohli pokračovat. To jsou jen takové úvahy, pokud bychom se nemohli spolehnout na důchod garantovaný státem... 

Reklama
Zdroje článku:
Reklama