Varování pro Čechy: V této zemi za porušení tohoto zákona nově hrozí až 15 let vězení
Plánujete cestu do jihovýchodní Asie? Než si sbalíte poslední věci, věnujte pozornost důležité změně v jednom z populárních turistických cílů. Nový zákon vstoupil v platnost od začátku roku 2025.
Cestování
Před každou cestou do zahraničí je vždy rozumné věnovat čas důkladnému seznámení se s místními zákony a předpisy. Každá země má svá pravidla, která se mohou výrazně lišit od věcí, které jsou u nás běžně povoleny. Jinde to může být velmi přísně zakázáno, a naopak. Dostatečné informace o povolených či zakázaných předmětech, místních zvyklostech nebo specifických omezeních, pomáhají předejít nedorozuměním, finančnímu postihu nebo dokonce právním problémům. Odpovědná příprava před cestou je zárukou většího bezpečí, ale také přispívá k hladkému a příjemnému pobytu bez zbytečných komplikací. Podmínky si můžete navíc zjistit u cestovních kanceláří.
Vietnam
Od 1. ledna 2025 vstoupil ve Vietnamu v platnost nový zákon, který zcela zakazuje dovoz, držení a užívání elektronických cigaret, včetně všech souvisejících zařízení a příslušenství. Tento zákaz se vztahuje nejen na samotné cigarety a vaporizéry, ale také na náplně, cartridge, baterie či další komponenty, a to i v případě že jsou prázdné nebo nefunkční. Porušení tohoto zákona je ve Vietnamu považováno za závažný delikt.
Cestující přistižení s těmito produkty mohou čelit vysokým pokutám, které mohou dosáhnout až 3 miliardy vietnamských dongů, v přepočtu na naše koruny je to 2,7 milionu, a v krajních případech dokonce trestu odnětí svobody až na 15 let. Z tohoto důvodu důrazně doporučujeme nebrat si s sebou do Vietnamu žádné elektronické cigarety ani související vybavení, a to ani pro osobní potřebu.
Pokuty za jiné prohřešky
Stále více evropských měst zavádí opatření, která mají omezit dopady masového turismu. V Benátkách platí vstupní poplatek až 10 eur, za porušení pravidel hrozí pokuty až 300 eur. V Římě se nesmí konzumovat jídlo u památek a zakázáno je pořizování zámků lásky. V Pompejích i v Koloseu byl omezen počet návštěvníků, kdy počet je stanoven na 20 000 turistů. Portofino zavedlo pokutu až 270 eur za příliš dlouhé pořizování selfie na nábřeží.
Na Sardinii je nutná rezervace na některé pláže. Na Mallorce a Ibize platí přísná pravidla pro prodej alkoholu a nevhodné chování. V Portugalsku mohou za hlasité oslavy na pláži nebo procházení městem v plavkách padnout vysoké pokuty. Amsterdam omezuje vstup velkých výletních lodí a zavírá bary dříve. Záleží na vás, zda se těchto pravidel v daných zemích budete držet. Určitě je vhodné respektovat pravidla jiných zemí.