Ceny potravin očima seniorů: Kupují už jen to nejnutnější

Ceny potravin očima seniorů: Kupují už jen to nejnutnější

Foto: michaeljung / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Změny cen zboží a služeb ovlivňují obyvatele Česka různě. Výše skutečných výdajů i míra inflace se totiž liší například podle věku nebo podle místa bydliště. Proč si musí lidé v důchodu některé věci odpírat, přestože celý život pracovali?

Obsah článku
  1. Senioři čelí inflaci silnějsi než zbytek populace
  2. Celý život pracovali, nyní šetří
  3. Zákon vs život

Senioři čelí inflaci silnějsi než zbytek populace

Změny cen zboží a služeb ovlivňují jednotlivé skupiny obyvatel různě, záleží na tom, co si lidé nejčastěji kupují. Například senioři vydávají více peněz za potraviny, léky, alkohol či tabák, zatímco u ostatních domácností hraje větší roli výdaj na dopravu, rekreaci nebo vzdělávaní. Zatímco průměrná inflace v roce 2023 činila 10,7 % tzv. seniorská inflace dosáhla 13,6 %. To znamená, že růst cen zasáhl nejvíce právě důchodce.

Průměrný starobní důchod sice vzrostl, ale přesto někdy nedokáže pokrýt rostoucí životní náklady. Na konci roku 2023 činil průměrný důchod kolem 20 250 Kč měsíčně. Největší část svých příjmů důchodci utratí za bydlení a potraviny. Ve srovnání se zaměstnanci dávají více peněz například za maso, oleje, tuky nebo dokonce alkohol. Jedinou výjimkou jsou nealkoholické nápoje za které důchodci platí méně. Kvůli drahotě začali tyto lidé šetřit. Nakupují méně ovoce, zeleniny a méně dbají na kvalitu potravin. Cena se pro ně bohužel stala rozhodujícím faktorem. Pomocí při růstu cen by měly být mimořádné valorizace důchodů. Stát je aktivuje, pokud inflace překročí 5 %. Zvyšování cen dopadá na seniory nerovnoměrně. Až třetina samostatně žijících osob starších 65 let je ohrožena příjmovou chudobou

Celý život pracovali, nyní šetří

Důchody vzrostly v roce 2025 pouze o 0,6 %! Tento nárůst odpovídá zákonné valorizaci, která vychází z nízké důchodcovské inflace (1,7 %) a z třetiny růstu reálných mezd. Na základě jarní prognózy České národní banky (ČNB) se očekává, že bude celková inflace v tomto roce činit přibližně 2,5 % a v dalším roce 2026 klesne na 2,2 %. Samozřejmě se k tomu se odhaduje, že by reálné mzdy měly vzrůst o 2 %. Protože oba tyto faktory jsou důležité pro výpočet valorizace. Navíc se tedy předpokládá se, že by v příštím roce 2026 mohlo dojít k navýšení důchodů o 2,5 až 3 %, což odpovídá částce cca 500 až 600 Kč. Což pro některé jedince není tak vysoká suma, sice se každá koruna počítá, ale...

Životy našich důchodců jsou daleko tvrdší, než si dokážeme představit. Ne každý senior má svou rodinu, která mu může nějak pomoci. A i když ano, ne všichni potomci takové možnosti mají. Stále více seniorů se tak obrací na potravinové banky, neziskové organizace nebo na úřad práce s žádostí o příspěvek na bydlení. Je to ostuda, kdy tito lidé celý život poctivě pracovali a nyní, když si mají užívat konečně zaslouženého odpočinku a věnovat se svým koníčkům, musí počítat každou korunu nebo dokonce žádat o finanční pomoc!

Zákon vs život

Zatímco pro vládu je valorizace důchodů jen plněním základních povinností a rozpočtovou odpovědností, odpovědnost za způsobené finanční nesnáze je na důchodcíh. Tyto lidé už tak ze svých nízkých důchodů hradí energie, potraviny i léky, jejich ceny ale neklesají. Je smutné, že mnozí senioři přiznávají, že jim peníze nestačí. I když valorizace přinese pár stovek korun navíc, rozhodně to nebude taková pomoc, jakou očekávali.

Reklama
Zdroje článku:
denik.cz, Autorský text
Reklama