Změny pro řidiče-seniory: Nově budou muset chodit každé dva roky na kontrolu kvůli způsobilosti
Poslanci schválili novelu zákona, která posune povinnou prohlídku řidičů ze 65 let na 70 let. Po dovršení sedmdesáti let budou muset poté každé dva roky podstoupit testy způsobilosti. Změna vzejde v platnost příští rok, pokud ji posvětí senát.
Poslanci schválili novelu zákona
Plánovaná změna byla v plánu delší dobu. Inspirací bylo zahraničí – převážně Velká Británie, kde jsou povinné kontroly již v plném proudu od sedmdesáti let. Jediný rozdíl oproti plánované české cestě je, že prohlídky musí podstupovat tři roky, kdežto v Česku to bude každé dva roky. Ty se budou týkat nejen fyzické, ale také psychické způsobilosti. Nově budou zahrnuty také základní testy kognitivních funkcí.
Co obsahuje povinná zdravotní prohlídka
Jak budou probíhat samotná lékařská vyšetření řidičů-seniorů, aby mohli pokračovat v řízení na další dva roky, než se opět naplní termín další kontroly?
- Vyšetření zraku – oční testy určí, zda senior vidí dobře na dálku, což je dnes běžnou součástí lékařské praxe.
- Vyšetření sluchu – se ověřuje jednodušším orientačním testem.
- Test kognitivních funkcí – ověřuje paměť, soustředění a schopnost reakce řidiče. Vyšetření tohoto typu napomáhá včas zachytit začínající demenci či Alzheimerovu chorobu, což jsou nejčastější důvody nehod u seniorů.
Praktický lékař má hlavní slovo
Posudek o zdravotní způsobilosti má na starosti praktický lékař, který řidiče vyšetří. Pokud se praktikovi nebude zamlouvat některý z výsledků testů, může na své doporučení poslat seniora k dalšímu vyšetření k určenému specialistovi. Poslání ke specialistovi neznamená, že dojde k automatickému odebrání řidičského průkazu, jedná se pouze o doporučení praktika. Pokud někdo odmítne povinnou lékařskou prohlídku, čeká ho automatické odebrání řidičského průkazu. Absence potvrzení o zdravotní způsobilosti je automatický brána jako neplatný řidičský průkaz.
Praktici novelu vítají
Praktičtí lékaři chystanou novelu vítají. Odpadne jim spousta práce, zejména administrativní a oddechnou si také důchodci, kteří ještě nedovršili sedmdesátku. Podle praktických lékařů i samotného ministerstva zdravotnictví se zvyšuje nejen věk dožití, ale i zlepšuje kondice samotných seniorů, kteří jsou schopni déle vydržet v aktivním věku i po odchodu ze zaměstnání do důchodu. Prodloužení věkové hranice dožití potvrzují i samy statistiky.
Čeští občané se dožívají nejvyššího průměrného věku v historii
Průměrný věk dožití se v České republice navýšil. V porovnání se situací před padesáti lety se zvýšila hranice dožití až o deset let. Ženy se dožívají v průměru 83 let, zatímco muži 77. Velký dopad na vyšší hranici věku dožití má nejen kvalitní zdravotní péče, ale také čas seniorů na koníčky. Mezi nejčastější koníčky patří cestování, sportování, vzdělávání či péče o zahrádku. Někteří senioři si přivydělávají i po odchodu do důchodu. Všechny tyto skutečnosti mají blahodárný vliv na jejich fyzické i psychické zdraví.
Novela se dotkne i cizinců
Chystané změny v prokazování zdravotní způsobilosti se nebudou týkat pouze seniorů. Mezi další skupinu prověřovaných osob spadají také cizinci, kteří mají v ČR trvalý či dlouhodobý pobyt, včetně cizinců s uděleným azylem. Údaje o jejich zdravotní způsobilosti budou zaznamenány v registru řidičů.
Vybudování registru
Pro správné fungování je nutné, aby ministerstvo zdravotnictví vybudovalo registr, ze kterého bude policie získávat informace o zdravotní způsobilosti seniorů a cizinců. Tímto krokem se všem uleví od papírování, senioři nebudou muset u sebe vozit potvrzení o způsobilosti. Nicméně se jedná o digitalizaci osobních informací, což určitě vyvolá určité nepokoje – a to nejen ze strany seniorů-řidičů. Novela přináší také digitalizaci zdravotnictví i v oblasti očkovacích průkazů a ePoukazů na zdravotnické prostředky.