Svatoborský poklad: Brána do minulosti ukrytá v nitru země! Prozkoumejte ji
Svatoborská vrchovina, součást šumavského podhůří, je starobylým a legendami opředeným krojem. Jedna z těch nejzajímavějších se týká samotného Svatoboru, nejvyššího vrcholu celé vrchoviny.
Tajemná minulost Svatoboru
Svatobor byl osídlen již v době střední doby kamenné, tzv. mezolitu. Mluvíme o době před 10 000 až 8 000 lety, ze které nám zbyly pozůstatky chýše, jakési zemnice. Mimochodem, její rekonstruovanou podobu můžete vidět jako muzejní exponát v nedaleké Sušici. Období největšího významu Svatoboru ale mělo teprve přijít.
Ve slovanské době se zde měl podle všeobecného povědomí rozkládat tzv. posvátný háj, tedy jakési centrum duchovního života místních obyvatel. Tyto háje byly zasvěceny Perunovi, nejvýznamnějšímu bohu Slovanů. Právě zde probíhaly soudy, sem se přinášely bohům oběti, a místní prameny byly považovány za léčivé. Půdy v posvátném háji se však nikdy nesměla dotknout krev nepřátel.
Jeden z takových hájů se měl tedy nacházet právě na Svatoboru. Má to ale malý háček: není to podpořeno přímými archeologickými důkazy. V 19. století bylo sice nalezeno v areálu sušické sirkárny pohřebiště, to ale není přímý důkaz existence posvátného háje na Svatoboru. Na druhou stranu mají podobné legendy velmi často reálný základ. Svatoborských legend je však navíc vícero.
Legenda o jeskyni a dechberoucím pokladu
Nejen v Sušici a jejím okolí se vypráví pověst o muži, který ve svatoborském kopci objevil jeskyni. Ta jej zavedla do velkolepého podzemního chrámu, jenomže byla zima a všude bylo hodně vody. Muž se proto rozhodl, že se na místo vrátí v létě a vše podrobně prozkoumá. Do té doby ale zemřel a nebyl schopen svým blízkým přesně popsat, jak se do jeskyně dostat. OD té doby chrám proto nikdo nenavštívil.
Další pověst přidává, že v tomto chrámu se nachází poklad tak velký, že by za něj bylo možné znovu vystavět Sušici nejméně třikrát. Koneckonců se to může hodit, až bude totiž obsazena nepřátelskými vojsky. Pod Svatoborem se prý nachází velké jezero obývané a strážené magickými bytostmi. V tu pravou chvíli z kopce vytryskne voda, město zatopí a nepřátelé se utopí. Naštěstí ale budeme mít poklad, z nějž bude možné vystavět Sušici znovu a rovnou třikrát.
Když jsme u pokladů, jeden se zde už našel a šlo o poklad zcela reálný. Jednalo se o mince, které zde byly ukryty v době Třicetileté války.
Výlet na Svatobor se vyplatí
Pověst je to pěkná a kdo ví: možná, že když se sem vypravíte, budete to právě vy, kdo náhodou narazí na skrytý vchod do jeskyně a objevíte ji i s pokladem. Ale i když se vám nepovede zrovna takový objev, není třeba zoufat. I tak je tady toho mnoho zajímavého. Navštívit můžete rozhlednu z roku 1934, podívat se odkud byl vylomen jeden ze základních kamenů Národního divadla, odpočinout si pod střechou altánu u tzv. Scheinostova zátiší anebo se odtud vydat na vrchol Svatoboru po tzv. Hadí stezce.
Jinými slovy, výlet na Svatobor lze jen a pouze doporučit. Prvním důvodem je krásná příroda a možnost procházky po místech, které naši předci drželi v posvátné úctě. Nezáleží na tom, že legendy jsou pravděpodobně skutečně jen legendy, i ony jsou součástí naší kulturní společenské paměti a vyplatí se připomínat si je. Tak neváhejte a zařaďte Svatobor do seznamu destinací svých (nejen) prázdninových výletů.