Váš děda je možná pořád schovává. Tohle byly poklady za socialismu
Kdo z pamětníků neměl někdy malou sbírku nálepek z banánů? Vzácné zboží, nálepky se často lišily, takže založit si sbírku se doslova nabízelo. Víte, že tato vášeň je dodnes populární?
Banánové nálepky nás fascinovaly už za socialismu, protože byly symbolem luxusu, který tu nebyl každý den. Někdo je tak lepil po skříních, jiný měl nástěnku, další děti si je nalepily na sešit.Ale každý je zná, jsou mu otištěny v paměti. Ty typické modré.
Banánové nálepky nám prozradí hodně informací
Banány jsou opatřeny těmito nálepkami z dobrého důvodu. Je to jejich cestovní pas. Podle znaku a kodu zjistíme, odkud banány jsou, kdo je vyprodukoval a možná i kam míří.
Sběratelé mají pečlivé sbírky
Ti, kteří této vášni propadli, mají opravdu propracované sbírky. A nestačí jim od každé nálepky jedna, jak by se dalo na první pohled uvažovat.
"Moje první samolepka pochází z kampaně Chiquita ‚The Perfect Stocking Stuffer‘ a v průběhu let jsem nasbírala i jiné jejich limitované série samolepek.“
říká 71 letá Becky Martz, která je sbírá již od roku 1991.

Existují i podrobné stránky, na kterých se obchodují.
Nálepky se čile obchodují
Ano, obchoduje se s nimi. Sběratelé se činí a jednotlivé nálepky mají různé ceny. Ty nejstarší, nebo limitované, jsou samozřejmě nejdražší. Jeden z nejdražších banánových štítků má paní Martz. Jedná se o vzácnou nálepku z banánu, který někdy kolem roku 1960 dostala k Vánocům.
Přidaná je tedy i citová hodnota.
Zvoní jim hrana? Nejsou ekokologické
Protože papírové nálepky nejsou ekologické, zvažuje se jejich nahrazení něčím jiným. Zatím v tom nepanuje shoda, ve hře je například laserové označování zboží. Pak už samolepky opravdu stoupnou v ceně. Možná i ty, které dnes běžně se slupkou vyhazujete.
Banán je náš příbuzný, trošku!
Vášeň pro banány a Mimoně možná nemáme náhodou, naše DNA se podle vědců docela podobá. Z poloviny. No panejo!