Pijete tuhle vodu denně. A netušíte, co v ní skutečně je

Pijete tuhle vodu denně. A netušíte, co v ní skutečně je

Foto: Shutterstock

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Chemická kontaminace pitné vody látkami zvanými PFAS představuje závažný globální problém. Američtí vědci však přišli s nadějným řešením. Tím by mohl být železný prášek, který je mnohonásobně účinnější než dosud používané filtry vody.

Obsah článku
  1. Přelomový objev v čištění vody  
  2. Výhody železného prášku
  3. Výzkum a nasazení do praxe 

Přelomový objev v čištění vody  

V pitné vodě po celém světě se stále častěji objevují nebezpečné chemikálie, známé jako PFAS. Tyto látky se hromadí v lidském těle a mohou způsobovat celou řadu závažných zdravotních problémů - od poruch štítné žlázy, přes rakovinu až po poruchy plodnosti. 

Tyto chemikálie se nacházejí nejen v průmyslových zónách, ale i v běžném životě. Vyskytují se ve vodě, kterou pijeme, v jídle, dokonce i v běžných výrobcích jako jsou třeba nepřilnavé pánve nebo textílie. V boji proti těmto látkám se dosud využívaly různé metody, které jsou často nákladné a energeticky náročné. 

Nyní se však objevila novinka, která může v boji proti těmto kontaminantům způsobit revoluci. Tímto zázrakem se ukázal být tzv. železný prášek, který je až 26krát účinnější než běžné filtry, navíc s minimálními náklady a vysokou dostupností.

Výhody železného prášku

S tímto převratným řešením pro odstraňování PFAS látek z vody přišli američtí vědci. Jedná se o jemný prášek čistého železa, upravený pro zvýšenou reaktivitu. Díky povrchovým nano-částicím poskytuje mnohonásobně vyšší adsorpční plochu než běžné filtrační materiály. Původně se železný prášek používal pro dekontaminaci půd a podzemních vod. 

Železný prášek má řadu dalších výhod. Zejména nízké náklady, protože železo je levné a snadno dostupné. Je šetrný k životnímu prostředí - nevznikají žádné toxické vedlejší produkty. Lze jej snadno implementovat do stávajících filtračních systémů jako adsorpční náplň. Také dlouho vydrží - na rozdíl od organických filtrů se železný prášek nedegraduje mikrobiálně. 

Čistička vody
Čistička vody | Zdroj: Shutterstock

Výzkum a nasazení do praxe 

Výzkum je teprve v laboratorní fázi a ve velkém měřítku zatím nebyl prášek testován. Ovšem testy se připravují i pro poloprovozní nasazení. Stále ale vyvstávají otázky, například není zcela jasné, zda železný prášek pouze adsorbuje, nebo i rozkládá, což je důležité pro bezpečnou likvidaci. Také je zde otázka regenerace - zatím není ověřeno, zda lze prášek snadno obnovit pro opakované použití, nebo se musí měnit.

Každopádně jde o přelomový objev. Vědci uvažují o využití prášku v domácích filtrech na kohoutkovou vodu, průmyslových čistírnách odpadních vod nebo mobilních dekontaminačních jednotkách pro zasažené oblasti. Předpokládá se nasazení ve Spojených státech i EU, především v oblastech kontaminovaných z průmyslových zdrojů, tedy ve výrobě textilu, hasicích pěnách atd.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama