Nejdražší nerost světa? Tenhle kousek stojí přes 60 milionů a téměř nikdo ho nezná

Nejdražší nerost světa? Tenhle kousek stojí přes 60 milionů a téměř nikdo ho nezná

Foto: Shutterstock

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Na světě existuje jeden mimořádně vzácný minerál, který svou hodnotou překonává zlato i diamanty. Přesto o něm ví málokdo. Je výjimečný jak kvůli své vzácnosti a kráse, tak i hlubokému kulturnímu významu. Především v Asii je považován za symbol moci, nesmrtelnosti a bohatství.

Obsah článku
  1. Minerál dražší než diamant  
  2. Historie jadeitu
  3. Výskyt a těžba
  4. Cena jadeitu 

Minerál dražší než diamant  

Za nejcennější nerosty jsou považovány zlato či diamant. Existuje však jeden minerál, který je nejen vzácnější, ale i mnohonásobně dražší. Řeč je o tzv. jadeitu. Tento smaragdově zelený kámen je v některých svých formách oceňován až na 3 miliony dolarů za karát. Tím překonává i ty nejvzácnější diamanty. 

Jadeit má rovněž mimořádný kulturní význam a tisíciletou symboliku. V Asii je jadeit považován za kámen života, síly a nesmrtelnosti. Již v dávných čínských dynastiích byl cennější než stříbro i zlato. Dnes poptávka po jadeitu raketově stoupá a na aukcích i černých trzích se o něj svádí velký boj. 

Historie jadeitu

První zmínky o jadeitu sahají až do pravěku. Patří k nejdéle využívaným minerálům v lidské historii. Podle archeologických nálezů byl využíván již v období neolitu, tedy přibližně 5 000 let př. n. l. Tehdy sloužil k výrobě zbraní, různých nástrojů či amuletů. Svou tvrdostí byl ideálním materiálem pro sekery, nože nebo škrabadla. 

Jadeit znali například Mayové, kteří ho nazývaly „zelený kámen“ a věřili, že zprostředkovává kontakt s posvátným světem. Pro Aztéky zas symbolizoval život a znovuzrození. Často jej vkládali do úst zesnulým jako magický prostředek k přechodu do posmrtného života. 

V čínské kultuře má důležitou roli již více než 3 000 let. Starověká čínská aristokracie považovala jadeit za symbol čistoty, ctnosti a nesmrtelnosti. Mluvil o něm i slavný filosof Konfucius, který jej popisoval jako kámen s „vlastnostmi dokonalého muže“. 

V Evropě byl jadeit až do 19. století běžně zaměňován s nefritem. Teprve mineralogická analýza z roku 1863 tyto dva minerály odlišila. Tehdy začal být jadeit oceňován i jako drahokam. 

Výskyt a těžba

Jadeit je extrémně vzácný minerál - vyskytuje se pouze na několika místech na světě. Jeho těžba je navíc geologicky náročná a často i politicky a eticky problematická. Největším producentem jadeitu je Myanmar, který pokrývá přibližně 70–90 % světové nabídky. Těžba zde probíhá i nelegálně, často v nelidských podmínkách. 

Dalšími producenty jadeitu jsou Guatemala, Japonsko, Rusko, Kazachstán a Kalifornie. V těchto zemích se však vyskytuje velmi málo a obvykle není tak kvalitní jako v Myanmaru. 

Cena jadeitu 

Nejkvalitnější forma jadeitu, tzv. imperial jade, dosahuje ceny až 3 miliony amerických dolarů (více než 60 milionů korun) za karát. To z něj činí jeden z nejdražších přírodních materiálů na světě. Méně kvalitní jadeit se prodává za tisíce až desetitisíce dolarů za karát. 

Poptávka po jadeitu roste především v Asii, kde má hluboké historické a kulturní kořeny. Zajímají se o něj zejména mladší sběratelé a investoři. Vzhledem k rostoucí poptávce a omezeným zdrojům analytici předpovídají další růst jeho ceny. 

Reklama
Zdroje článku:
Reklama