Tyhle chutě za socialismu si tělo pamatuje dodnes – i když hlava zapomněla
Některé koktejly zná málokdo, přesto kdysi bývaly neodmyslitelnou součástí domácích večírků. V době, kdy nebylo k dispozici tolik zahraničních surovin, si lidé dokázali velmi dobře poradit.
Koktejly
Doba se mění, a s ní i chutě. Některé koktejly, které byly v minulosti naprostým hitem, dnes téměř upadly v zapomnění. Přesto si mnozí z vás dobře pamatují, jak chodili v 80. letech do klubů, barů i hospod na drinky, které tehdy frčely. Tyto recepty se předávaly mezi známými nebo přáteli. Tyto drinky nebyly jen nápojem, ale také součástí společenského života a zábavy. Dnes na ně někteří jedinci vzpomínají s úsměvem a nostalgií.
Beton
Český národní koktejl. Nebojte se, nejde o stavební materiál, ale o oblíbený drink složený z Becherovky a toniku, právě z těchto dvou ingrediencí vznikl název beton. Tento koktejl se proslavil už na výstavě Expo 1967 v Montrealu a v 80. letech zažíval u nás obrovskou popularitu. Pro mnohé se stal neoficiálním českým národním koktejlem.
Bavorák
Hořká kombinace pro fajnšmekry další klasika oblíbená především mezi muži. Kombinace bylinného Fernetu a toniku, často doplněná o plátek citronu. Silná chuť s hořkým závěrem patřila k těm nejnáročnějším, ale měla své věrné příznivce.
Semafor
Semafor vizuálně nejzajímavějším drinkem byl tento nápoj, koktejl tvořený zelenou, vaječným likérem a griotkou. Pořadí nalévání bylo klíčové pro dosažení efektního barevného rozvrstvení. Zelená nahoře, uprostřed žlutý vaječný likér a dole červená griotka. Tři barvy, tři chutě, jeden socialistický zážitek.
Žabí hlen
Žabí hlen, kdy tento název není příliš lákavý, ale koktejl složený z vaječného likéru a zelené byl tehdy velmi oblíbený. Nalévací postup byl zásadní, když se zelená přidávala opatrně po obvodu sklenice, vytvořil se takový hlenovitý vzhled. Pokud se pozadí obrátilo, vznikl i jiný, rovněž známý drink.
Šavle meče
Pravý rum z cukrové třtiny u nás dřív nebyl k sehnání, plně ho nahradil rum tuzemský, který dodnes mnozí upřednostňují. Míchal se s Kofolou i s kávou, když se ale v panáku spojil s griotkou, vyšel z toho slavný nápoj. Byl také nazýván například jako: čert, táta s mámou, popřípadě vrtule či bramboračka.
Zábava
Kuriozity nebo nostalgická vzpomínka? Jisté je jedno, měly své kouzlo, barevnost i rituál. A možná právě proto se některé z nich občas objevují i dnes, na chalupách, večírcích nebo v domácí sbírce starých receptů. Některé z nich téměř upadly v zapomnění, jiné si našly cestu i do současnosti, byť často jen jako recesistická vzpomínka na čas, kdy byla zelená, griotka nebo vaječný likér běžnou výbavou každé domácnosti.