Česká důchodkyně byla okradena o 3,7 milionu: Stačilo jedno špatné kliknutí

Česká důchodkyně byla okradena o 3,7 milionu: Stačilo jedno špatné kliknutí

Foto: alexraths / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Senioři patří mezi nejvíce důvěřivé skupiny obyvatel. Často s otevřeným srdcem a ochotou pomoci. Bohužel právě tato jejich vlastnost je často zneužívána různými způsoby.

Obsah článku
  1. Linka důvěry
  2. Okradená důchodkyně
  3. Okradený senior
  4. Phishing

Linka důvěry

Pro všechny osoby starší 60 let a jejich pečující tu je Linka důvěry. pro seniory a jejich pečující, pomoc, kdy ji potřebujete nejvíc. Linka je bezplatná, anonymní a odborná, kde vás vyslechnou zkušení konzultanti připraveni pomoci nonstop. Nezáleží na tom, v jaké situaci se právě nacházíte, linka je tu pro vás vždy. Můžete se na ně obrátit, pokud se cítíte smutně, osaměle nebo máte pocit, že nevíte, jak dál. 

Okradená důchodkyně

65letá žena z Uherskohradišťka přišla kvůli falešné investiční nabídce o více než 3,7 milionu Kč. Klikla na klamavou reklamu, kdy se prostřednictvím falešného videa objevil známý politik, který mluvil o výhodném investování. Po registraci na podvržený odkaz ji kontaktoval údajný investiční poradce a přes vzdálený přístup ji navedl k prvním transakcím. Žena pak postupně posílala peníze na různé zahraniční účty. Pachatel je zatím neznámý, policie po něm pátrá. Podvodníkovi hrozí až 8 let vězení. Policie před těmito praktikami dlouhodobě varuje, ale výše škody v tomto případě je výjimečně vysoká.

Okradený senior

Kriminalisté obvinili 51letého muže z Jablonecka, který podle vyšetřování vylákal během dvou let od 80 letého seniora téměř 1,8 milionu korun. Se seniorem se seznámil přes svou známou a následně ho opakovaně kontaktoval vymýšlenými příběhy. Například, že potřebuje peníze na dětskou výživu, pohřeb nebo dědické řízení. Seniorovi tvrdil, že brzy zdědí 4,5 milionu korun, ze kterých vše splatí. Peníze ale nikdy nevrátil.

Senior, který neměl dost vlastních prostředků, si kvůli tomu půjčil více než 800 000 Kč od svých známých. Obviněný je nyní ve vazbě a hrozí mu až osm let. Zloději už nepoužívají násilí, ale manipulaci, tzv. sociální inženýrství. Vydávají se za bankovní zaměstnance, zajímají je osobní údaje a důvěřiví lidé, zejména senioři. Přesvědčují je, aby jim odevzdali citlivé informace.

Phishing

V roce 2024 bylo zaznamenáno přes 15 000 pokusů s průměrnou škodou přes 90 000 Kč na oběť. Nejběžnější jsou hovory, kdy útočník naléhá na převod peněz na bezpečný účet, který je ale jeho vlastní. Ochrana spočívá v podezřívavosti: nikdy nesdělujte osobní údaje po telefonu.

Pomůže také blokování, neotvírejte podezřelé emaily ani odkazy. Nejde jen o peníze, ale o vaší důstojnost a bezpečí. Nenechte se zmanipulovat, věnujte pozornost svým pocitům a chraňte se. Vaše identita je váš poklad. 

Reklama
Reklama