Změna v pravidlech od července, nyní vám hrozí až 10 000 Kč pokuta za tento přestupek

Změna v pravidlech od července, nyní vám hrozí až 10 000 Kč pokuta za tento přestupek

Foto: K-FK / Shutterstock

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Jedna změna v balíku změn v silničních zákonech nás může vyjít pěkně draho. A málo se o ní mluví. Z peněženky vám vytáhne až 10 000 Kč. Na druhou stranu, je to přestupek, který bere životy.

Obsah článku
  1. Přísnější postihy, nedá se to tolerovat
  2. Dříve byla pokuta nižší
  3. Bezpečí (nejen) pro motorky
  4. Lidé si ale nejsou jisti

Jedna z nejčastějších příčin vážných nehod není jen vysoká rychlost, ale také chyby při odbočování. Na ty se zaměřila část změn v silničních zákonech, která je platná od 1. července 2025.

Přísnější postihy, nedá se to tolerovat

Od 1. července jsou přísnější postihy řidičů za nebezpečné odbočování doleva. Nově hrozí řidičům až 10 tisíc korun pokuta a 4 body. Je to totiž častá příčina vážných dopravních nehod. Situace, kdy řidič při odbočování ohrozí vozidlo jedoucí za ním. O co se přesně jedná?

„Typicky k tomu dochází tak, že řidič přehlédne motorku nebo auto, které ho předjíždí.

Dosud za tento přestupek hrozil pouze mírný postih bez bodového zápisu,“

uvedl vedoucí oddělení BESIP Tomáš Neřold. Zpětné zrcátko je tak tedy znovu ve hře.  Nejen z hlediska bezpečnosti, ale i pokut.

Jde o situaci, kdy řidič při odbočování z nepozornosti přehlédne auto nebo motorku, která se ho právě chystá předjíždět. 

Motorka předjíždí
Motorka předjíždí | Zdroj: Sergey Watgers / Shutterstock

Dříve byla pokuta nižší

Již dříve byl tento přestupek evidován, pokuta byla 2 000 Kč na místě a až 5 000 Kč ve správním řízení. Nyní jsou čísla vyšší. Nová pokuta za tento typ nebezpečného odbočování je  ve výši 2 500  až 3 500 Kč na místě, ve správním řízení pak 4 000 až 10 000 Kč. 

Odebírají se také 4 body v bodovém hodnocení řidiče. Ostatně změn v tomto roce je více.

Bezpečí (nejen) pro motorky

Kampaň „Hele, motorka!” vychází z poznatků neurovědy a místo moralizování pracuje s jednoduchým návykem: vyslovit „Hele, motorka“ vždy, když ji řidič spatří, a tím aktivně podpořit vnímání jednostopých vozidel.

Ostatně vnímat intenzivněji to, co se kolem nás při řízení děje, je jedině k dobru.

Lidé si ale nejsou jisti

Překvapivě ale dopadá anketa na webu Garáž, kde si téměř polovina dotazových není jista tím, jestli je toto krok správným směrem.

Zcela určitě je ale kampaň dobrým krokem, protože chyby při nedostatečném zhodnocení situace ve zpětném zrcátku bývají velmi vážné, pro motorkáře často až fatální. Už jen proto, že motorkář má jen malou šanci  nějak zareagovat. 

Reklama
Reklama