Stalo se to, čeho se Česko nejvíc bálo. Nikdo nečekal, že to přijde tak brzy a beznaděj roste

Stalo se to, čeho se Česko nejvíc bálo. Nikdo nečekal, že to přijde tak brzy a beznaděj roste

Foto: Nikodash / Depositphotos

Publikováno:
4 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Tento systém je u nás založen na dostatečném množství daňových poplatníků v každé generaci. Nyní se ale řítíme do populační katastrofy. To s sebou ponese následky, které si v tuto chvíli ještě zdaleka neumíme představit. My, ani naši politici.

Obsah článku
  1. Jak funguje průběžný sociální důchodový systém?
  2. Již v roce 2010 to byl průšvih
  3. Kolik musíme mít dětí, aby byl nadále udržitelný?
  4. Zachrání nás umělá inteligence a její zdanění?
  5. Zachrání nás nepodmíněný příjem?
  6. Nejpravděpodobnější scénář: Řítíme se do katastrofy
  7. Lépe nebude, Češi nechtějí děti

Zoufalý trend se v letošním roce potvrdil s definitivní jistotou. Lépe nebude. I to je nyní jisté.
Možná by bylo lépe, kdyby se blýskalo na lepší časy. Ale výzkumy bohužel naznačují, že lépe nebude.

Jak funguje průběžný sociální důchodový systém?

Finance, které stát vybere formou sociálního pojištění, jsou průběžně přerozdělovány na potřeby dnešních důchodců. Ti se sice často ohání tím, že také oni pracovali a své si odvedly. To je jistě pravda, ale jejich odvedené peníze šly na důchody jejich vlastních rodičů. 
Jedním z důvodů, proč je dnes tolik zřetelný tlak na mladší generace, je právě to, že mladá generace ví, že již sama žádné zabezpečení mít nebude. Či jinak řečeno, neví to... ale tuší. S lehkostí a velmi často jim to opakují média a zástupci naší vlády. Je pak nasnadě, že vzniká nesnadná generační řevnivost.

Již v roce 2010 to byl průšvih

Problém je to dlouhodobý. Již v roce 2010 byl důchodový systém v dluhu. Na důchody se vyplatilo o 260 miliard korun více než se vybralo. 

Kolik musíme mít dětí, aby byl nadále udržitelný?

V roce 2024 se v Česku narodilo zhruba 84 tisíc dětí, což je nejméně v historii. Populace klesá, protože zemřelo 112 tisíc lidí. Češi přirozeným úbytkem obyvatel vymírají. Za 35 let bude na jednoho důchodce pracovat 1,6 člověka. 

Pro udržení důchodového systému je ale třeba, aby každá žena měla 2,1 dítěte v průměru.
 

Zachrání nás umělá inteligence a její zdanění?

Nastupující problém se začíná řešit i v teoretických rovinách: Jednou z nich je možné zdanění robotické techniky nebo umělé inteligence v budoucnu. Firmy a průmyslová odvětví by byla nucena zalepit díry po chybějících zaměstnancích. A to nejen proto, že tyto zaměstnanci prostě nejsou, ale tyto firmy je ani nepotřebují. Nakolik to může projít?

Velký počet invalidních důchodců, to je budoucnost
Velký počet invalidních důchodců, to je budoucnost | Zdroj: motortion / Depositphotos

Zachrání nás nepodmíněný příjem?

Příznivci podobného zdanění také upozorňují na to, že v takovém případě by bylo vhodné zavést tzv. nepodmíněný příjem. Lidé jednoduše nebudou schopni si vydělat na živobytí. Nebude jich tolik potřeba. Nepodmíněný příjem byl v některých zemích s různými výsledky testován. Měl by zajistit lidem základní prostředky a peníze navíc z výdělku by byly přilepšením. Pro nové důchodce by i to bylo řešením. Případně by to lidem umožnilo si na svou penzi našetřit sami. 

Nejpravděpodobnější scénář: Řítíme se do katastrofy

Jelikož zkušenosti naznačují, že Česká republika je v inovacích konzervativní, nečeká nás patrně dobrá budoucnost. Při několikaletých volebních obdobích není možné najít recept na dlouhodobá řešení. Každá vláda hledá krátkodobé, často populistické řešení, které do budoucna často nadělá víc škody než užitku.
Pokud se tedy nenajde schůdné řešení, prodlužování důchodového věku připraví Česku budoucnost v podobě velkého množství invalidních důchodců. Protože to bude  jediné řešení, jak odejít z pracovního procesu ve vysokém věku a se zdravotními problémy.

Lépe nebude, Češi nechtějí děti

Alarmující výzkumy ukazují na děsivá čísla. Vysoko procento mladých lidí děti prostě nechce. Jsou pro ně přílišnou finanční zátěží a bojí se i nejisté doby.
Pravdou ovšem je, že i kdyby se najednou trend obrátil a každý měl tři děti, generační propad posledních let se v budoucnu tak jako tak  projeví.
 

Reklama
Zdroje článku:
Reklama