Chodci zuří. Koloběžkáři si z nich udělali překážkovou dráhu
Cyklisté často vyvolávají u řidičů negativní emoce, přestože více než polovina motoristů jezdí i na kole. Podobnou nevraživost také vzbuzují uživatelé elektrokoloběžek.
Nebezpečná jízda
S trochou nadhledu lze napsat, že co Čech, to cyklista. Přesto jsou sociální sítě plné negativ směrem od cyklistů k řidičům, ale i obráceně. Na vzestupu jsou elektrokola a elektrokoloběžky. V poslední době se právě uživatelé elektrokoloběžek stali terčem nadávek a nevraživosti, a to nejen ze strany motoristů, ale také chodců. Nerespektování pravidel, využívání chodníků pro rychlou jízdu? Ano, s tím se setkalo už mnoho z nás.
Podle ředitele Týmu silniční bezpečnosti Jana Poláka elektrokoloběžkáři nejezdí po vozovce záměrně. „Pro ně je jízda po silnici spojená s rizikem provozu, bojí se agresivity řidičů. Paradoxem je, že se na chodnících vůči chodcům chovají bezohledně a někdy i agresivně. Měli by si také uvědomit, že pokud využijí koloběžku, legislativa na ně v současné době pohlíží jako na cyklistu, tudíž pro ně platí stejná pravidla.“
Povinné ručení na elektrické koloběžky
Povinné pojištění na elektrokoloběžky začalo platit od 1. dubna 2024. Pojištění je pouze pro určité kategorie elektrických koloběžek a podobných vozidel povinné. Od uvedeného data, zákon rozšiřuje povinnost pojištění na elektrické koloběžky a další drobná vozidla, jako jsou segwaye, jednokolky, tříkolky, elektrické skateboardy, zahradní traktůrky či golfové vozíky. Nově je navíc zákonem dáno, že koloběžky nebudou moci jezdit na cyklostezkách.
Povinnost pojistit si danou věc se samozřejmě odvíjí od maximální rychlosti vozidla nebo kombinace jeho hmotnosti a rychlosti. Specificky, vozidla překračující rychlost 25 km/h nebo mající hmotnost přes 25 kg a zároveň maximální rychlost nad 14 km/h musí mít sjednané povinné ručení. Elektrokoloběžky se ze správního hlediska rozdělují na dvě kategorie. První jsou jízdní kola a motocykly, pokud elektrokoloběžka spadá do kategorie jízdních kol pojištění mít nemusí, pokud naopak spadá do kategorie motocyklů pojištění se na ně vztahuje.
Výkon vs rychlost
Elektrokoloběžky, které nevyžadují řidičský průkaz, mají výkon do 250 W a maximální rychlost do 25 km/h, spadají do kategorie jízdních kol a pojištění pro ně není povinné. Naopak, koloběžky s vyšším výkonem a rychlostí nad 25 km/h jsou klasifikovány jako motocykly a vyžadují povinné ručení. Zákon také specifikuje výjimky, jako jsou vozíky pro osoby s tělesným postižením a elektrokola, na které se pojištění nevztahuje.
Bezpečnost na prvním místě
Pokud se chystáte se svou elektrokoloběžkou do běžného provozu musíte splnit následující základní body:
- funkčními brzdy,
- zaslepené konce řidítek
- zadní odrazka v červené barvě
- přední odrazka v bílé barvě
- minimálně jednu odrazku na paprscích kol, která je umístěná alespoň na jednom kole
- přední svítilna v bílé barvě
- zadní svítilna v červené barvě