Vstupte do přírodního labyrintu, který vás uchvátí svou neuvěřitelnou silou a nádhernou scenérií, která bere dech

Vstupte do přírodního labyrintu, který vás uchvátí svou neuvěřitelnou silou a nádhernou scenérií, která bere dech

Foto: pyty/depositphotos

Publikováno:
5 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

Labyrintárium na zámku Loučeň zabaví celou rodinu, nejenže je jedinečné v České republice, ale také v celé Evropě. Nabízí navíc 12 různých labyrintů a bludišť, takže o zábavu budete mít s dětmi rozhodně postaráno.

Obsah článku
  1. Unikátní soubor bludišť v zámeckém parku
  2. Jaké labyrinty a bludiště, zde najdete:

Unikátní soubor bludišť v zámeckém parku

Zábava, magie a dobití energie? Takto vypadá nádherné Labyrintárium na zdejším zámku. Zámecký park o rozloze šestnácti hektarů nabízí exotické stromy, které ocení nejen milovníci přírody. Každý labyrint je navíc zcela originální. Pořádně klikatá cesta vás dovede k vysněnému cíli. Naopak zde najdete překrásná bludiště, která mají mnoho rozcestí, která se vás budou snažit zmást.

Zajímavé a nevšední labyrinty a bludiště zaujmou děti, ale také dospělé. Labyrintárium na Loučeni, to je dvanáct labyrintů a bludišť. Labyrinty zasahují do samotné historie lidstva, jako je staré samo lidstvo.

Labyrint na zámku Loučeň
Labyrint na zámku Loučeň | Zdroj: pythy/depositphotos

Keltové byli jedním z kmenů, kteří využívali sílu labyrintů. Právě díky schopnosti dobíjet lidskou energii, byly labyrinty oblíbeným místem. Odborníci navíc tvrdí, že právě na tomto zámku jsou uspořádány labyrinty za účelem energeticky velmi přívětivých míst. Nevyčerpatelnou energii dodává právě Kamenný labyrint. Pokud trpíte nedostatkem energie, zavítejte na toto místo a uvidíte, jaké blahodárné účinky to na vás bude mít. 

Jaké labyrinty a bludiště, zde najdete:

  • Buxusové bludiště, které je umístěné v těsném sousedství jižního bočního traktu zámku. Připomíná klasické, ornamentálně pojaté labyrinty známé z barokních zámeckých zahrad. 
  • Světelný labyrint se nachází v souladu s barokní symetrií ve středu otevřeného zámeckého nádvoří. Přes den si ho prakticky nevšimnete, za to v noci vás doslouva okouzlí.
  • Travnatý labyrint ležící hned naproti vchodu do zámecké kaple s kruhovým půdorysem zakomponovaným do tvaru kříže. Tato cesta pro poutníky, jenž se neustále točí, vede drcenou antukou, předěly mezi cestami pak vytváří travnatý drn. Svěží zeleň trávy se sytou oranžovou barvou antuky, zcela působí velmi uklidňujícím dojmem.
  • Tisové bludiště je zdaleka největší mezi zdejšími bludišti a labyrinty. Do vnitřku bludiště vstupujete přes schodišťovou lávku a poté je jen na vás, abyste nalezli cestu ke druhé z lávek, která vás vyvede ze spletitého bludiště.
  • Dlážděné bludiště má komorní rozměry a je kouzelné svojí rozměrností. Je vystavěno ve tvaru kruhu z glazovaných, pálených dlaždice složených ze tří barev. Jedna je použita pro dané body, kdy se cesta rozděluje na dvě větve ve zbývajících dvou barvách. Již před vstupem do samotného bludiště se můžete rozhodnout, zda budete tyto větvící body zcela ignorovat, celou cestu absolvujete po cestě pouze z jedné barvy, nebo budete pro zpestření v místech křížení pravidelně střídat cesty obou barev.
  • Palisádové bludiště vybudované z řetězících se hradeb smrkových kůlů má netradiční tvar, spatříte obří otisk lidského chodidla. Toho s všimnete až v momentu, jakmile se ke konci své cesty dostanete k vyvýšenému můstku. Z můstku se pak rovnou sklouznete úžasnou skluzavkou zpátky na zem, která bez problémů uveze i dospělého jedince, aniž by si zašpinil své oblečení.
  • Kamenný labyrint je nejnabitějším labyrintem na zdejším zámku, podle odborníků. Odkazuje svým stylem na labyrinty dávných Keltů. Vyzdvižené valouny, které představují vodní živel, pocházejí z řeky Labe a posloužily jako stavební materiál, kdy byly opracovány do hladkých tvarů.
  • Provazové bludiště je idelálním zážitkem pro skupiny, protože přináší nezapomenutelné chvíle. Ať už se jedná o školní, nebo táborovou skupinu, děti se tady zajisté najdou. Nezapomněli jsme ani na dospělé, protože takový ideální teambuilding vám přinese mnoho pestré zábavy.
  • Pískovcový labyrint nikomu boty neušpiní. Cesta do jeho nitra totiž nevede po sypkém písku, ale po pevné dlažbě z opracovaného, dokonale zarovnaného pískovce. Daný labyrint je ze všech ostatních nejlépe zasazen do přírody, protože velkou část zbylého parku tam máte jako na dlani.
  • Prstový labyrint už vám neubere příliš sil. Na konci putování, které se skládá z deseti etap, budete už konečně putovat po trase rozložené na několika stovkách čtverečných metrů. Bude vám stačit jediný prst, abyste tak mohli projít celý labyrint a dostali se do boku mohutného menhiru.
  • Písmenkový labyrint vytvořený v roce 2011 je nejnovějším přírůstkem labyrintária. Leží nedaleko amfiteátru, a to přesně v místě, odkud je nádherný pohled do údolní části parku s pískovcovým labyrintem. Dlaždice imitující samotný řez stromem jsou opatřeny jednotlivými písmeny. Půjdete-li po písmenech tak, abyste postupovali podle textu známé písně Jede, jede poštovský panáček připomínající fakt, že majitelé loučeňského zámku Thurn-Taxisové byli zakladateli evropské pošty, pak zdárně najdete střed labyrintu.
  • Labyrint krále Karla IV. – Královský labyrint
    Cílem výstavby tohoto královského labyrintu je připomenout odkaz Karla IV. jako významného historického panovníka. Když v roce 1344 položil Karel IV. základní kámen Svatovítské katedrály, byly chrámové labyrinty součástí monumentálních gotických katedrál ve Francii a Německu. Kamenný labyrint se nacházel dle historických pramenů na počátku 14. století, mimo jiné, v katedrále v Remeši, ve které byli korunováni francouzští králové, se zde zúčastnil malý Karel korunovace v roce 1328.

 

Reklama
Zdroj článku:
Reklama