Pozor na peněženky. Miliony neplatných bankovek stále kolují. Máte je náhodou i vy?
Neuvěřitelné množství neplatných bankovek stále zůstává v oběhu. Pokud je obchodníci odhalí, již vám je nevezmou. Platnost skončila v polovině loňského roku. Zdá se, že Češi jich stále i dnes mají plné peněženky.
A nejde o malé číslo, v oběhu je pravděpodobně 22 milionů konkrétních bankovek. Čas vyměnit bankovky byl do poloviny loňského roku.
Je zřejmé, že všechny bankovky se zpět do bankovních ústavů nevrátily.
V loňském roce jich stále bylo 20 milionů v našich peněženkách
Ještě loni Česká národní banka uváděla, že v oběhu může být až 20 milionů neplatných stokorun se stříbrným proužkem.
Stříbrné proužky končí i na jiných bankovkách
O stokorunách se mluvilo nejvíc, ale platnost se týkala také jiných bankovek. Bankovky nominálních hodnot 200, 500, 1000 i 2000 Kč vydané v letech 1995 až 1999 jsou tedy již několik let neplatné. Odhady mluví o tom, že i těchto bankovek mohlo být v loňském roce mezi lidmi na 20 milionů kusů.

Pětitisícovky zůstávají v platnosti
Výjimku tvoří bankovky s nominální hodnotou 5000 Kč. Ty stále zůstávají v oběhu v obou variantách, tedy jak s úzkým (vzor 1999), tak s širším (vzor 2009, vzor 2023) stříbřitým proužkem.
Jak důležitý proužek poznáme?
Tento proužek je u neplatných bankovek úzký a jeho barva se při naklopení nemění, zatímco platné vzory bankovek mají proužek širší, jenž při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou. Jednotlivé vzory od sebe dále odlišuje také letopočet vyobrazený na lícní straně bankovky a některé další ochranné prvky, vysvětluje ČNB.
Kde staré bankovky vyměnit?
Pokud takové bankovky ještě ve své peněžence najdete, nebo je nedopatřením dostanete od obchodníka, vyměňte je. Zatímco do poloviny roku je vyměnily všechny banky, nyní to udělá jen pokladna ČNB. Tam je možnost neplatné bankovky s úzkým stříbrným proužkem ve všech nominálních hodnotách vyměnit po neomezenou dobu.