Mobilní operátoři varují. Na tuhle SMS nikdy neodpovídejte. Přijdete o peníze

Mobilní operátoři varují. Na tuhle SMS nikdy neodpovídejte. Přijdete o peníze

Foto: tete_escape / Depositphotos

Publikováno:
3 min
Pamatujte, že každý komentář bývá zprávou o komentujícím.
Děkujeme za vaše komentáře.

V poslední době se velmi rozšířily podvody skrze internet a podvodné SMS zprávy. Při kterých SMS zprávách bychom měli zbystřit, a jak postupovat v případě, že takovou SMS zprávu obdržíme? V našem článku si odpovíme na to, jak ochránit své peníze během období rostoucího počtu podvodů.

Obsah článku
  1. Rostoucí množství podvodů
  2. Za koho se podvodníci vydávají
  3. Podvodníci se nebojí ani vydávat se za státní úřady
  4. Jak rozpoznat podvodné SMS zprávy

Rostoucí množství podvodů

S rostoucím využíváním internetových plateb, objednávek a využíváním moderních technologií roste také počet podvodů, které se rok od roku stávají stále sofistikovanějšími a cílenějšími. I přes snahy o osvětu ze strany bank, policie a dalších institucí se ne vždy snaží podvodníkům jejich práci překazit. 

Za koho se podvodníci vydávají

Nejčastějším způsobem podvodníků, jak vymámit peníze ze svých obětí, je vydáváním se za jinou společnost nebo instituci. Nejčastěji se tak jedná o banky, poštu, celní správu, či dokonce policii. Jak tyto podvody fungují?

Příkladem může být podvodná SMS zpráva, která se vydává za zprávu od banky, která potřebuje doložit vaše údaje, ať už jde o číslo platební karty nebo přístupové údaje k internetovému bankovnictví. Výjimkou nejsou také pokročilé podvody, kdy se podvodníci snaží získat vzdálený přístup k počítači druhé osoby. 

Setkat se můžeme také s falešnými platebními bránami. Vydáváním se za poštu nebo celní úřad, který následně vyžaduje úhradu cel za balíček ze zahraniční.

Zejména v období zvýšeného zájmu o nákupy na internetu roste počet podvodníků, kteří se snaží vydávat za Českou poštu nebo celní úřad. Podvod spočívá v tom, že po vás pošta vymáhá zaplacení cla za zboží, nebo zaplacení jiných manipulačních poplatků.

Podvodníci se nebojí ani vydávat se za státní úřady

Příkladem mohou být SMS zprávy, ve kterých se podvodníci vydávají za oficiální ministerstvo dopravy či dopravní inspektorát. V takových případech chtějí podvodníci nejčastěji, abyste uhradili pokutu za spáchaný dopravní přestupek. Nejčastěji pak za rychlou jízdu. 

Jak rozpoznat podvodné SMS zprávy

Způsobů, jak se bránit podvodníkům, existuje celá řada. Zejména bychom si měli uvědomit, že banky a podobné instituce nikdy nebudou chtít naše platební údaje k ověření plateb nebo našeho účtu. 

Zároveň na nás banky ani jiné státní instituce zpravidla nevyvíjí nátlak. Vytváření nátlaku je jednou z největších strategií podvodníků. Nátlak působí na lidskou psychiku tím, že nemáme dostatek času na to se správně rozhodnout a můžeme jednat impulzivně. Příkladem takového jednání mohou být pokuty, které musí být uhrazeny do několika hodin, jinak se jejich výše mnohdy i znásobí. Podobně to funguje i u podvodů s Českou poštou, která požaduje velmi rychle zaplacení neuhrazených celních či manipulačních poplatků, jinak hrozí tím, že se balíček vrátí odesilateli.

Odborníci také radí si vždy ověřit správnou webovou adresu, na kterou nás podvodníci odkazují, zpravidla obsahuje chybu v písmenech, pomlčku navíc či jiné znaky, kterých si nemusíme všimnout. 

S přibývajícími podvody na internetu je důležité dbát zvýšené obezřetnosti. V současnosti vybrané banky v ČR nabízejí při komunikaci s bankou také možnost ověření bankéře skrze mobilní aplikaci. To vám dá jistotu, že opravdu komunikujete se skutečným zaměstnancem banky.

Reklama
Zdroje článku:
Reklama