Češi ho na talíři vídají zřídka, ale je to jedno z nejzdravějších mas, co existuje. A guláš z něj? Božský
Jední ho zavrhují jako tučné, jiní ho milují pro sytost a jedinečný chuťový zážitek. Faktem zůstává, že jde o maso, které z výživového hlediska výrazně předčí běžné alternativy. A guláš z něj? Lepší nenajdete!
Maso které známe, ale nejíme
Přestože patří do kulturní a kulinářské tradice střední Evropy, v běžné české kuchyni se s ním dnes setkáváme jen výjimečně. Maso, které kdysi zdobilo stoly při slavnostech, zejména na podzim, vymizelo z každodenního jídelníčku. Důvodem jsou předsudky ohledně jeho tučnosti, cenová nedostupnost i změny ve stravovacích zvyklostech. Přitom právě maso divokých zvířat, zejména divočáka, patří k tomu nejzdravějšímu, co lze na stůl postavit. Toto zvíře navíc patří mezi nejrozšířenější v českých lesích a konzumace jeho masa tak byla v minulosti celkem logickou voIbou. I dnes jej najdeme v nabídce mnoha restaurací, doma jej ale připravuje málokdo.
Překvapí snadná příprava i bohatá chuť
Maso ze zvěřiny se připravuje snadno a je ideální nejen pro tradiční zvěřinové pokrmy, ale i pro úpravy podobné těm, jaké známe u vepřového. Výborně chutná například ve formě řízků potřených česnekem nebo podávaných s rybízovým džemem. Oblíbené jsou i přírodní kančí medailonky, varianta po myslivecku nebo dušené s hříbky či smrži. Skvělou volbou jsou také kančí výpečky. Obvyklou a nejlepší "sázkou na jistotu" ale bývá právě zvěřinový guláš, nejlépe s domácím knedlíkem.
Zvěřinu je vždy potřebné nakupovat od důvěryhodných myslivců nebo v oficiálně certifikovaných obchodech, rozhodně se vyhněte nákupu od neznámých překupníků. V restauracích si můžete ověřit kvalitu podle reputace podniku nebo doporučení známých.
Čerstvé maso uchovávejte v chladničce, při skladování v mrazáku je třeba nastavit správnou teplotu a spotřebovat jej v rámci měsíců. Před kuchyňskou úpravou by mělo maso několik týdnů zrát, a pokud se jedná o starší kus, doporučuje se marinování po dobu 3 až 5 dní. Při vaření se vyhněte příliš vysokým teplotám a nezdravým tukům, předejdete tím vzniku škodlivých látek. Správně připravená zvěřina je nejen chutná, ale i zdravá a skvěle zapadá do současné české gastronomie.
Maso má bohatou výraznou chuť a díky vyššímu podílu tuku zůstává při tepelné úpravě krásně šťavnaté. Právě tuk navíc slouží jako nosič chuti, což znamená, že i jednoduché kořenění (sůl, pepř, kmín, česnek) dokáže vytvořit neuvěřitelně chutný výsledek. Někteří sice namítají, že může mít zvěřina specifický zápach, který jim není příjemný. Tento problém však často vzniká u starších nebo špatně připravených kusů masa. Pokud se s ním ale zachází správně, žádný nepříjemný zápach by se objevit neměl.
Poklad, který zaslouží druhou šanci
Jde o maso, které si zaslouží dostat druhou šanci. Není to jen nostalgie nebo návrat ke kořenům, ale i racionální volba pro zdravý a chutný jídelníček. Pokud hledáte kombinaci kvality, chuti a výživové hodnoty, je ten správný čas mu dát prostor. Ať už na svátek, nebo ve všední den, chutný pokrm z divočáka udělá radost na talíři i v těle.
Maso ze zvěřiny ale rozhodně není jediným, které je v posledních letech na ústupu. Co říkáte například na takového pečeného králíka, či produkty z pravé domácí zabíjačky?