Jela jsem s dcerou do Maďarska a po tomhle otřesném zážitku jsem se týden třásla strachy. Už nikdy víc!
Cestování autem po Evropě může skrývat nečekaná úskalí. Stačí zapomenout na jeden dokument a cesta plná plánů se může rázem proměnit v drama, které prožila Češka společně s dcerou.
Měla to být pohodová prázdninová jízda matky s dcerou, pár dní odpočinku v Budapešti, možná i krátká zastávka u Balatonu. Místo toho se ale proměnila v silně stresující zážitek, na který česká žena vzpomíná s třesem ještě týdny poté.
„Naše auto už má svá nejlepší léta za sebou, tak jsme se s maminkou domluvily, že si na cestu půjčíme její. Je sice taky starší, ale spolehlivé,“ vypráví žena. S dvanáctiletou dcerou vyrazily přes Slovensko směrem do Maďarska. Cílem byla především Budapešť – plánovaly lázně, památky a relax.
Cesta se změnila v horor
Cesta plynula celkem rychle a turistky se zanedlouho ocitly na maďarských hranicích. Zhruba hodinu po jejich překročení ale cestu náhle přerušila policejní hlídka. Zpočátku šlo o standardní zastavení, ale velmi rychle bylo jasné, že policisté kontrolují každé drobné detaily. A brzy nastal problém.
„Snažila jsem se s nimi domluvit anglicky, ale moc se jim do toho nechtělo. Když nakonec jeden z nich začal mluvit, měl silný přízvuk a my se navzájem skoro nechápali. Bylo to frustrující, začala jsem propadat panice,“ líčí žena z Přerova.
Komunikace drhla, nervozita rostla. Po několika zmatených výměnách už bylo jasné, že policii chybí jeden konkrétní dokument, který řidička předložit nedokázala.
Pravidla, která se vyplatí neporušovat
Cesty po Evropě jsou většinou jednoduché. Stačí občanka, kartička pojišťovny, dobrovolné cestovní pojištění a můžete vyrazit. Velká část turistů, kteří si půjčí lepší auto od rodiny, ale zapomíná na jeden důležitý fakt. Zahraniční policii vaše ujištění o tom, že jste vozidlo neodcizili, opravdu stačit nebude.
Podle informací Ministerstva zahraničních věcí ČR je v Maďarsku skutečně doporučeno mít úředně ověřené potvrzení, pokud řidič není majitelem auta. V tomto případě šlo o vůz psaný na její matku – a ta s nimi samozřejmě nebyla.
„Chtěla jsem jí hned zavolat, ale dlouho nezvedala telefon. Policisté byli čím dál vážnější, domlouvali se mezi sebou maďarsky a já měla pocit, že se to nevyvíjí dobře. Po půl hodině už dcera brečela a ptala se, jestli půjdeme do vězení,“ vzpomíná řidička.
Napětí rostlo. Až konečně po dlouhých minutách telefon zazvonil. Volala maminka. V rychlosti jí situaci vysvětlila a požádala ji, aby doma napsala jednoduché potvrzení o tom, že vůz půjčila. Maminka okamžitě zareagovala - dokument napsala, oskenovala a poslala e-mailem. Maďarským policistům se zřejmě postup nelíbil a volali někam dál. Po spojení se svými nadřízenými ale přikývli a české turistky mohli pokračovat za svým cílem. I když dovolenou nakonec dokončily, celá atmosféra byla pryč. Kvůli své nevědomosti si prožily zážitek, na který nejspíše dlouho nezapomenou.
Při cestách do zahraničí je vždy potřeba dbát pravidel, která má daná země nastavena. To zjistíte nejen na stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky, ale například také v různých oficiálních průvodcích. Sázka na oficiální zdroje ministerstev a ambasád ale bude vždy sázkou na jistotu, kterou turisté v tomto případě opomenuli.
Hlídáte si pečlivě své dokumenty, nebo necháváte věci náhodě?